5. 12. 2014 - VELKÉ KARLOVICE – Vepřová panenka na hruškách od Radima Vilkoše se stala vítězem 5. ročníku soutěže o nejlepší valašský recept, kterou uspořádal Spa hotel Lanterna Velké Karlovice. Hotelová kuchyně s pomocí soutěže hledá inspiraci a nové náměty pro obohacení jídelníčku. Stejně jako v minulosti, i tentokrát najde vítězný recept uplatnění v hotelovém menu.
Lidé letos do soutěže zaslali přes čtyři desítky receptů. Kuchaři a kuchařky Spa hotelu Lanterna je během uplynulých týdnů postupně testovali: pokrmy nejen sami ochutnávali, ale také nabízeli hostům hotelu v rámci bufetových večeří a zajímali se o jejich reakce. Hosté tak opět spolurozhodli o konečném pořadí.
Letošní ročník byl zasvěcen tématu bylinky a plody valašských zahrad a lesů. „Mezi zaslanými recepty měly největší zastoupení pokrmy s využitím kopřiv, špenátu či medvědího česneku. Vítězný recept mezi nimi zaujal jednak tím, že využívá velmi netradiční suroviny – kompotované hrušky a zejména hruškovici, ale také samozřejmě chutí. Ta je v kombinaci s masem mírně nasládlá, opravdu jedinečná a zajímavá. Celý pokrm při servírování obklopuje příjemné hruškové aroma, jež zůstává i poté, co alkohol vařením vyprchá,“ popsal šéfkuchař Spa hotelu Lanterna Pavel Václavík.
Druhé místo obsadila zasněžená zelená pečeně od Věry Tománkové, třetí místo polévka z kopřiv a brambor od Jany Kocábové. Zasilatele tří nejúspěšnějších receptů obdrží ceny od hotelu Lanterna a také hodnotné kuchyňské spotřebiče ETA.
Vítězný recept má poutavou rodinnou historii. „Babička mé manželky pocházela z východního Slovenska a byla výborná kuchařka. Dokázala zpracovat vše v okruhu několika kilometrů, měla velkou zahradu a vařila, zavařovala, nakládala... A když na jaře zbylo ve špajzu více kompotů, dokázala připravit tak výborný oběd spojením ovoce a masa, že jsme si rádi dávali nášup. Jednou po zimě nám doma zbylo hodně kompotů a zároveň také hruškovice z jižní Moravy, kam rádi jezdíme, tak jsme se rozhodli, že recept po babičce zkusíme. A moc se povedl, takže od té doby ho občas děláme. Chutná i dětem. Alkohol při vaření z pokrmu vyprchá a zůstává lahodná nasládlá chuť,“ popsal zasilatel vítězného receptu Radim Vilkoš.
VÍTĚZNÉ RECEPTY
1. místo
Vepřová panenka na hruškách – zaslal Radim Vilkoš, Ostrava
Suroviny: 100 g másla, 400 g kompotovaných hrušek, 1 lžíce krupicového cukru, sůl, pepř, čerstvý tymián, 0,2 cl hruškovice, 70 ml smetany 35 %, 1 kg vepřové panenky, olej
Postup: Rozpustíme máslo, přidáme polovinu pokrájených hrušek,
zasypeme cukrem a necháme zkaramelizovat. Ochutíme solí a pepřem, přidáme tymián, zalijeme 1 litrem vody a povaříme.
Jakmile omáčka zhoustne, přilijeme hruškovici, necháme odpařit alkohol a zjemníme smetanou. Předehřejeme troubu na 180°C. Panenku naporcujeme, naplníme nakrájenými hruškami a zavážeme provázkem, osolíme, opepříme a potřeme rozmixovanými zbylými hruškami. Zprudka orestujeme a necháme deset minut péct v troubě. Po vyjmutí z trouby necháme chvíli „odpočinout“ v teple a podáváme s omáčkou, pečenými bramborami s rozmarýnem a salátem se zálivkou.
2. místo
Zasněžená zelená pečeně – zaslala Věra Tománková, Štítná nad Vláří
Suroviny: vepřové maso na pečení, 150 g tučnější slaniny, 2 velké cibule, 400 g listového špenátu, sůl, pepř, česnek, 200 g kysané smetany, 200 g bryndzy
Postup: Vepřové maso osolíme, okmínujeme a pomalu pečeme. Mezitím rozškvaříme na kostičky nakrájenou slaninu a osmahneme na ní nahrubo nakrájenou cibuli. Přidáme listový špenát, osolíme, opepříme a přidáme rozetřený česnek dle chuti - v sezoně ideálně medvědí česnek, případně "valašské pesto" (rozemleté zelené palice česneku namíchané se solí, které lze uložit v lednici a dle potřeby používat). Jakmile je špenát podušený, vmícháme kysanou smetanu. Vepřovou pečeni nakrájíme na plátky, naservírujeme na talíř, poklademe horkou špenátovou směsí a "zasněžíme" brynzou. Podáváme s vařenými brambory, maštěnými máslem.
3. místo
Polévka z kopřiv a brambor – zaslala Jana Kocábová, Zlín
Suroviny: 1 lžíce olivového oleje, 1 středně velká cibule, 1 středně velký brambor nakrájený na malé kousky, 2 stroužky česneku (rozmačkané), 1 litr zeleninového vývaru, 250g omytých a nakrájených mladých kopřivových listů, sůl a čerstvě umletý pepř, 4 lžičky zakysané smetany nebo bílého jogurtu
Postup: V hrnci rozehřejeme olej, 2 - 3 minuty na něm restujeme cibuli a brambor. Přidáme česnek a vývar, přivedeme k varu a 20 minut mírně vaříme. Poté přidáme kopřivy a vypneme sporák či hořák. Polévku nalijeme do mixéru a dohladka rozmixujeme, ochutíme solí a pepřem. Každou porci ozdobíme lžičkou zakysané smetany nebo jogurtu.
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.