8. 12. 2014 – Za klasickou štědrovečerní tabuli Češi průměrně utratí přes dva tisíce korun. Tradiční sváteční stůl se neobejde bez bramborového salátu se smaženým řízkem či kaprem. Počet Čechů, kteří se stravují alternativně, však stále stoupá. Je vyjde slavnostní večeře ještě o něco dráž.
Tradiční štědrovečerní jídla, jako je kuba nebo pokrmy z hub, připravuje už asi jen šest procent českých domácností. Obliba těchto jídel ale stoupá u vegetariánů. Těch jsou v Česku asi dvě procenta. Na rozdíl od většiny lidí, kteří si bramborový salát s řízkem či kaprem dopřávají zpravidla jen na Vánoce, vegetariáni žádné vyloženě sváteční pokrmy nemají. „To, co si vegetarián připraví na vánoční tabuli, jí během celého roku. K obecně rozšířeným mýtům patří spojování vegetariánů s výhradní konzumací tofu. Ti přitom daleko častěji jedí jeho chutnější variantu – tempeh. Ten je možné připravit v kombinaci s dalšími surovinami stejně jako řízek – usmažený v trojobalu,“ popsal Tomáš Vobořil, majitel nejen vegetariánské restaurace Podolka.
Vegetariánská strava je obecně lehčí, tedy lépe stravitelná. Například majonézu v bramborovém salátu často nahrazují sojanézou s minimálním obsahem tuku anebo klasickým bílým jogurtem. „Vegetariánská vánoční tabule může být výrazně pestřejší, ale také nákladnější. Často má mezi třemi až pěti chody a nechybí na ní například sushi z okurky nebo avokáda, kapustové karbanátky, rizota z luštěnin a obilovin nebo sladké pokrmy. K oblíbeným jídlům našich hostů patří pečená paprika s praženým tofu, grilovaný kozí sýr nebo steak z červené řepy. Také tyto pokrmy se jistě na sváteční tabuli některých vegetariánů, ale i celiaků objeví,“ doplnil Jaroslav Rezek, šéfkuchař restaurace Podolka.
Nad skladbou štědrovečerní večeře musí víc přemýšlet kolem sto tisíc Čechů, kteří drží bezlepkovou dietu. Při ní se lidé musí vyhýbat nejen potravinám, které jsou vyrobeny z obilí, ale také těm, do kterých je lepek přidán skrytě. To jsou například nekvalitní džemy, kečupy nebo sterilovaná jídla. „Klasickou rybí polévku mohou celiaci zahustit kukuřičnou jíškou nebo rozmixovanou rýží. Populární jsou také různé variace krémových polévek nebo jednodušší vývary. Mouku a strouhanku na obalovaný řízek je možné nahradit trojobalem kukuřičným nebo místo kukuřičné strouhanky použít quinoové vločky. Quinoové vločky v kombinaci s čerstvými bylinkami, sýrem parmezánového typu doplněné o citronovou kůru jsou barevnou a chutnou kombinací pro všechny, kdo rádi zkouší nové recepty. Nejen, že je maso ovoněné bylinkami, sýr na něm navíc vytvoří krustu, a tak je potom daleko šťavnatější,“ doporučil Tomáš Vobořil.
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.