Štamgast & Gurmán

BOLO DE FUBÁ, BRAZILSKÁ SÍLA JEDNODUCHOSTI

BOLO DE FUBÁ, BRAZILSKÁ SÍLA JEDNODUCHOSTI

11. 3. 2015 - ZLÍN - Přemýšlíte někdy u jídla či sklenky dobrého pití, nad jakou dobrotou asi právě v tu chvíli sedí někdo na opačném konci světa? Třeba v Brazílii? Myslíte si, že taková exotická kuchyně používá jen samé v Evropě nedostupné suroviny, místní zdroje a že zdejší kuchařské techniky jsou kdekoliv jinde nenapodobitelné? Omyl. Pojďte společně se zlínským festivalem Culturea ochutnat brazilskou jednoduchost v podobě rychlého, přesto specifického moučníku!

Už teď si připravte:


200 gramů kukuřičné mouky – co nejhladší

cca 80 gramů hladké pšeničné mouky

60 gramů cukru krystal / krupice

¼ kostky másla (cca 50 gramů)

50 – 60 gramů parmazánu

1 plechovka slazeného kondenzovaného mléka

3 vejce

prášek do pečiva

200 mililitrů plnotučného mléka


Nedávná největší brazilská „party“ – slavný karneval v Riu se vždy nese nejen v rytmech vášnivé samby a megalomanských představení jejích škol, ale i v duchu dobrého jídla a pití, často dostupného přímo na ulicích, v tradičních stáncích doprovázejících každou větší kulturní akci. Od pokrmů připravovaných takto „live“ před očima kolemjdoucích se kvůli času i nákladům očekává jednoduchost a rychlost přípravy a přitom záruka nasycení mnoha hladových žaludků.

 

Koláč Bolo de Fubá se mezi ty snadné řadí už svým názvem – „koláč z kukuřičné mouky“, tak by zněl doslovný překlad názvu této sladké pochutiny. Tvoří ho jen několik ingrediencí, které jsou běžně sehnání kdekoliv na světě, tedy i u nás. Brazilská kuchyně využívá několika často se opakujících surovin, z čehož většina se u nás dá běžně sehnat nebo adekvátně nahradit. Setkáte se tak s mnoha recepty založenými na kukuřičné mouce, kondenzovaném mléku, manioku čili sladkých bramborách, či kmíncích mladých palem bez kůry zvaných palmitos.

Existuje řada verzí kukuřičného koláče Bolo de Fubá v různých obměnách, každá se svým specifickým účelem, základ je ale vždy stejný. My tentokrát sáhneme po velmi netradiční kombinaci sladkých a slaných ingrediencí, ale žádné obavy – výsledek potěší jen a jen vaše na cukru závislé chuťové pohárky.

Připravíme si cca 2 větší hrnky – asi 200 gramů – kukuřičné mouky, čím hladší, tím jemnější strukturu koláč bude mít. Společně s přibližně 3 – 4 vrchovatějšími lžícemi naší tradiční hladké mouky si jí prosejeme do větší mísy nebo kuchyňského robotu. S takovým vybavením se ve většině brazilských rodin nesetkáte, místní proto často tvoří tento moučník v obyčejném mixéru.

Do moučného základu přisypeme zhruba půl hrnku (cca 60 gramů) cukru krystal. Přidáme zhruba čtvrtinku kostky změklého másla (50 gramů). A teď zmiňovaný šok – do prozatím suché směsi přimícháme cirka 4 vrchovaté lžíce jemně sekaného parmezánu a navrch přidáme ještě špetku soli. Tato zvláštní „sýrová“ verze nemá svůj název cremoso jen tak pro nic za nic. Parmezán zajistí jedinečnou krémovitost a jemnost.

A teď už budeme jen přilévat. Nejdříve cca čtvrt litru nejlépe plnotučného kvalitního mléka, následně plechovku taktéž lepšího slazeného kondenzovaného mléka (obvykle 360 gramů). Nakonec přidáme tři celá vejce. Pomocí robotu nebo šlehače řádně promícháme do úplného spojení. Nyní důležitý krok – součástí receptu je i jeden sáček prášku do pečiva, na rozdíl od našich tradičních receptů jej ale nerozmícháváme na začátku v mouce, ale až po tomto promíchání a propojení všech ostatních ingrediencí. Zajistí se tak opravdu nadýchaná a lehká struktura. Po přidání kypřícího prášku ještě jednou poctivě promícháme.

Pro brazilské koláče je typické používání kruhových forem bez prostřední části, podobně jako u nás na bábovky, avšak bez jakéhokoli vzoru. Pokud takovou formu stejně jako my nemáte, bohatě postačí menší, vyšší plech. Do takového řádně vymazaného plechu či formy vlijeme připravené řidší těsto a v předem na 170°C vyhřáté troubě pečeme zhruba 35 – 40 minut, dokud se na povrchu nezačne tvořit nazlátlá krusta. Řádné upečení můžeme zkontrolovat tradičně špejlí.

Koláč Bolo de Fubá je skvělý ještě teplý, jen chvíli odstátý po vytažení z trouby, ale stejně dobře chutná i druhý den k snídani či odpolednímu čaji. Splňuje všechna kritéria „nouzové“ sladkosti – je rychlý, jednoduchý, dá se připravit v jedné nádobě a následný úklid tak bude hračka! Bom Apetite!

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Autor/zdroj: Lukáš Koutný, www.culturea.cz
Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2024, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz