8. 7. 2016 - V muzeu je vystaveno téměř třicet pálenic, které byly kdysi zabaveny. Každá z nich měla svého majitele. Expozice zachycuje vývoj této kultury na území Zlínského kraje. Pálenice jsou doprovázeny vysvětlujícími texty, které mapují pálení slivovice. K vidění jsou i demižony různých velikostí nebo viněty.
Je všeobecně známým tajemstvím, že na Moravě vedle oficiálních pěstitelských pálenic existují i ty nelegální – černé. Alespoň jedna se najde v každé vesnici, pečlivě skrytá ve sklepě či stodole a využívaná jen okruhem zasvěcených, aby nedošlo k jejímu vyzrazení.
Některé z vystavených exponátů byly v minulosti zabaveny policií. Některé další exponáty muzeum získalo darem od odvážných příznivců či sběratelů. Kuriozitou je třeba pálenice věnovaná z Norska, na níž se pálilo až za polárním kruhem. Nejmenší pálenice měří na výšku pouhých 45 centimetrů, ta nejstarší pochází z roku 1900.
Mezi návštěvníky budí velkou pozornost zejména pálenice důmyslně zabudovaná do staré bubnové pračky pračky Romo Fulnek.
Text a foto: Muzeum nelegálních pálenic Vlčnov, Martina Žáčková
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.