Štamgast & Gurmán
Toto je inzerce. Proč ji ještě u nás nemáte také? Více ZDE
Navštivte také naši fanpage na Facebooku!
Četli jste už článek Kdo "vaří" z vody? Jakou šlehačku používáte?
 
67%
 ve spreji
 
33%
 vlastní výroba
 
0%
 jinou
 
0%
 nepoužívám vůbec

Načerpejte vánoční atmosféru na úpatí Dolomit

Načerpejte vánoční atmosféru na úpatí Dolomit

1. 12. 2016 - Načerpejte vánoční atmosféru v horských vesničkách zapadaných sněhem, stejně jako ve významných historických městech Jižního Tyrolska. Seznamte se s místními bohatými vánočními tradicemi i delikátní kuchyní.

A za zážitky můžete vyrážet z farem sdružení Roter Hahn. Již na konci listopadu se především ve větším městech ožívají četné adventní trhy. Nemusíte ovšem nikam spěchat, ty největší jsou otevřeny až do Tří králů (na začátku ledna). Mezi takové patří adventní trh ve městě Merano a Bolzano, které jsou nejvýznamnějšími městy Jižního Tyrolska, dále také trhy v Brixenu, Brunecku a Sterzingu. Na těchto místech načerpáte správnou vánoční atmosféru, seznámíte se se zdejšími tradičními řemesly i výrobky a především ochutnáte zdejší delikatesy jako ovocné chlebíčky Zelten, plněné taštičky Krapfen, cukroví, svařené víno i ovocné punče z místních svahů.

Jedinečnou atmosféru mají ale především vánoční trhy v malých vesničkách rozesetých po zasněžených údolích. Jedním z nich je i nejvýše položený alpský trh na pastvině Enzianalm (2 061 m.n.m.), ležící v národním parku Stilfserjoch, který lze navštívit od 8. do 11. prosince. Tento trh je proslulý nejen svou polohou, podávanými kulinářskými specialitami a kurzy paličkování i výroby ze dřeva, ale také nedalekým živým betlémem, k němuž lze dojít zasněženou krajinou, či dojet na koňmi tažených saních. Ve stejném termínu si lze užít mnohá divadelní i adventní představení a zaposlouchat do četných vánočních zpěvů na oslavách v městečku Glurns.

03062-Sarntal.jpg

Předvánoční období není pouze o vánočních trzích, ale i o četných tradicích. A těch se v Jižním Tyrolsku dodržuje opravdu mnoho. Jednou takovou je i mikulášský průvod mladých mužů v originálních pestrých maskách ve vesnici Stilfs. Vše začíná na kopci nad vesnicí, pokračuje obdarováváním návštěvníků a obyvatel vesničky a končí hromadnou modlitbou Anděl Páně. Celá oslava tradičního, původně křesťanského, svátku probíhá za hojného vyzvánění kostelních zvonů, které doplňuje řinčení zvonů kravských. V posledním měsíci roku se hojně oslavuje i v údolí Sarntal, kde se po 3 čtvrtky konají adventní oslavy plné koled a prastarých písní. Zde na vás dýchne opravdová vánoční atmosféra z časů minulých. Můžete se tu seznámit s tradičními i dávno zapomenutými řemesly a zvyky, to vše v přítomnosti místních srdečných obyvatel.

Vánoční veselí je v Jižním Tyrolsku spjaté i s rodinnými tradicemi. S těmi se lze seznámit na nedalekých statcích sdružení Roter Hahn, které poskytnou únik z městské reality i dostatek času a prostoru pro relaxaci. Zdejší pohádkovou atmosféru si užijí pak především děti, pro které je vánoční čas opravdu magický. Výhledy na ledovec Zufallgletscher a výlety na sněžnicích si lze užít na farmě Niederhof ve vesničce Martell, která leží nedaleko vánočního trhu na pastvině Enzialnalm. Na spoustě domácích ovocných i masných produktů si lze pochutnat na statku Hof am Schloss, která je navíc ideálním výchozím bodem pro návštěvu výše zmíněného mikulášského průvodu ve vesnici Stilfs. Na adventní oslavy v údolí Sarntal se lze vydat z nedaleké farmy Haflingerhof Tschatter & Kohl, kde se zabývají chovem ušlechtilého, a pro jihotyrolské svahy typického, koňského plemene Haflinger.

03062-Frieder_Blickle_(10).jpg

Vánoce již klepou na dveře. Užijte si tento adventní čas se svými nejbližšími v zasněžené romantické krajině italských Dolomit, v tradiční a srdečné atmosféře místních farem a nenechte se strhnout předvánočním šílenstvím.

 

O značce kvality Roter Hahn

Značku kvality Roter Hahn (Červený kohout) uvedl na trh Zemědělský svaz Jižního Tyrolska v roce 1999. Označuje farmy nabízející turistům dovolenou v malebném prostředí Jižního Tyrolska, slunného regionu italských Alp. V nabídce má více než 1 600 farem specializovaných na chov dobytka, pěstování vína a ovoce. Hosté zde najdou celoročně rekreační ubytování v podobě samostatných pokojů s útulnou osobní atmosférou, domácí gastronomii a nespočet příležitostí pro aktivní dovolenou a wellness. Kromě možnosti zblízka se seznámit se životem na zemědělském statku a ochutnat vynikající domácí speciality - čerstvé mléko, sýry, džusy, chléb a mnoho dalších pochoutek - jsou farmy skvělým výchozím bodem pro poznávání okolí a nabízejí nespočet možností trávení volného času.

Návštěvníci si mohou vybrat od turistiky přes silniční i horskou cyklistiku až po sjezdové a běžecké lyžování a další outdoorové sporty. Ubytování pak zajišťují přímo rodiny farmářů, které nejlépe vědí, jak svým hostům připravit domáckou atmosféru a splnit jim jejich přání. V roce 2012 strávili turisté na farmách označených znakem červeného kohouta přes dva miliony noclehů. Kromě ubytování na farmách provozuje sdružení Roter Hahn rodinné restaurace umístěné přímo na statcích, udržuje tradici řemesel a provozuje také prodejny místních potravinářských specialit. Další informace o Roter Hahn (v češtině, němčině, angličtině, italštině a polštině) najdete zde: http://www.roterhahn.cz/cz/.

text a foto: Roter Hahn

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2018, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz