15. 12. 2016 - Před pár lety v našich končinách takřka neznámý pojem. Dnes postupně vytlačuje svařené víno i horkou medovinu. Bez se stánků s různými druhy punče se neobejde žádný vánoční trh. Kde se vzal, a co se pod tímto pojmem vlastně skrývá?
Slovo punč má původ v ¨hindském výrazu pánč s významem pět, protože původně se zhotovoval z pěti přísad: z alkoholu, cukru, citrónu, vody a čaje či koření. Z Indie se do Anglie dostal díky námořníkům na začátku 17. století, a odtud putoval do dalšíchevropských zemí.
V současnosti výrobci punče dodávají na trh mnoho druhů "ovocných punčů", což jsou většinou červeně zbarvené nápoje, především v období kolem Vánoc. Navzdory názvu však většina z nich obsahuje pouze malé množství ovocné šťávy a hlavními přísadami jsou cukr, kyselina citrónová a umělá dochucovadla. Nealkoholické varianty, jež se převážně podávají dětem či dospělým, kteří alkohol nepijí.
Další druhy punče mohou obsahovat víno, gin nebo jiné lihoviny, často spolu s množstvím ovocných šťáv nebo dalšími nealko nápoji. Velké množství punčů se vyrábí s přídavkem rumu.
Punč si velmi oblíbili vysokoškolští studenti. Jejich směsi často obsahují velké množství alkoholu a zhotovují se z levných přísad. Někdy se i zcela vypustí přidání vody a alkohol se přidává až do obsahu 30% či více.
V Česku se do punče z červeného či bílého vína, který se většinou připravuje či kupuje na Vánoce, přidává trocha rumu a cukru, plátky pomeranče, citronu a koření. Na předvánočních trzích lze ochutnat množství různých druhů punče, včetně nealkoholických, aby si i abstinenti a děti přišli na své.
V Karibiku a dalších zemích v bývá punč aperitivem. V Mexiku se podává "agua loca" ("bláznivá voda"), což je velmi sladký punč připravovaný z fermentované cukrové třtiny, mezcalu smíchané s "aguas frescas" (slazený nealkoholický nápoj z ovoce, obilovin a vody). Díky vysokému obsahu cukru se může stát, že člověk při popíjení nevnímá obsah alkoholu a rychle se opíjí, pročež bývá tento nápoj oblíbený mezi mladými lidmi.
V Německu se punčem (něm. Punsch) nazývá směs několika ovocných šťáv s přídavkem vína či lihoviny a nesmí při tradičních německých vánočních oslavách chybět. "Feuerzangenbowle" je punč z červeného vína a hořícího rumu, jímž se polévá Zuckerhut ("cukrový klobouk"), velká homole cukru umístěná ve "Feuerzange".
Text: aku, foto: Seznam
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.