16.12.2016 - Jedním z prvních použití Vincentky ve staleté historii byla její konzumace přinášející úlevu pro žaludek. Na chuť Vincentce přišli jako jedni z prvních vinaři na jižní Moravě, kteří ji podávali ve svých vinných sklípcích k vínu.
Výborně se osvědčila i pro míchání vinných střiků. Vychlazená a smíchaná s kvalitním suchým vínem v poměru 1:1 chutná výborně a snižuje kyselost vína. Přináší i rychlou úlevu po nadměrné konzumaci alkoholu, kávy a mastných jídel. Po silvestrovských oslavách je k nezaplacení při obnově iontové rovnováhy v organismu. Informoval o tom Jan Šumšal, ředitel společnosti Vincentka, a. s., která vlastní práva na její plnění do lahví.
„Na principu míchání Vincentky a kvalitního moravského vína se ještě v 90. letech minulého století vyráběl vinný střik Vincentky a bílého vína v lahvích. Prodával se jako suvenýr i v Luhačovicích a pacienti si ho vozili domů jako dárek. Nešlo však o ekonomicky významné množství a tak se lahvový střik přestal vyrábět. Nadále je však kombinace Vincentky a vína oblíbeným nápojem v restauracích na jižní Moravě. K tomuto účelu se Vincentka plní i do třetinkových lahví (0,33 l), které jsou pro kavárny, vinárny a restaurace nejvhodnější. Vincentka se nepije na žízeň, ale zapíjí se jí káva, alkohol a jídlo a tělo se tak nemusí trápit s překyselením žaludku a jeho podrážděním.
Vincentka se používá i při pitných kúrách při poruchách látkové výměny, žaludečních vředech, chorobách dvanácterníku, chronické pankreatitidě a diabetu. Pije se studená, nebo se používá k ředění ovocných šťáv, či na zálivku zeleninových salátů. Hospodyně v Luhačovicích léta přidávají Vincentku do těsta, namísto kypřících prášků. Obsahuje oxid uhličitý a uhnětené těsto je pak dobře vykynuté a lehké,“ vyjmenoval J. Šumšal.
Dobré zkušenosti s Vincentkou převzali od Moravanů i Vídeňané. Vděčí za to císařovně Marii Terezii, která povolila obchod s minerálními vodami. Vincentka šla ve Vídni a později i v jiných městech dobře na odbyt v restauracích, vinárnách a lékárnách. Vídeň zůstala Vincentce věrná celá léta. V roce 1883 byla minerální vodě Vincentka udělena stříbrná medaile na mezinárodní lékárnické výstavě ve Vídni. Když 29. listopadu 1780 ve Vídni Marie Terezie zemřela, znalo už hlavní město Rakouska minerální vodu z Luhačovic. Právě od roku 1780 ji vozili luhačovičtí občané, nazývaní vodáci, na vozech v sudech až do Vídně.
Text: Štefan Kuča, foto: Š. Kuča, Seznam
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.