Štamgast & Gurmán
Toto je inzerce. Proč ji ještě u nás nemáte také? Více ZDE

Mimořádný úspěch našich vinařů na Concours Mondial de Bruxelles 2017

 Mimořádný úspěch našich vinařů na Concours Mondial de Bruxelles 2017

19. 05. 2017 - Na letošním 24. ročníku prestižní mezinárodní soutěže vín Concours Mondial de Bruxelles bylo hodnoceno 9080 vín z 50 zemí světa.

V takto silné konkurenci se naši vinaři medailově prosadili s 34 víny. Podařilo se jim získat 1 velkou zlatou, 13 zlatých a 20 stříbrných medailí. Společnou prezentaci moravských a českých vín organizačně zajišťovalo Národní vinařské centrum za finanční podpory Vinařského fondu.

Soutěže se zúčastnilo 88 vín z České republiky. Dle dosaženého bodového hodnocení byly udělovány stříbrné, zlaté a výjimečným vínům velké zlaté medaile. Naši vinaři získali jednu velkou zlatou medaili pro Zámecké vinařství Bzenec za Rulandské bílé 2015, výběr z hroznů, což je ocenění, které se uděluje naprosto mimořádným vínům. Dále 13 zlatých a 20 stříbrných vín. Je to velký úspěch i ve srovnání např. se sousedním Slovenskem, které přihlásilo 133 vín a získalo 7 zlatých a 16 stříbrných medailí.

Novinkou letošního ročníku bylo zařazení dvou nových kategorií – pro starší vína a pro organická vína.

„Každý ročník Concours Mondial se koná na jiném místě, abychom pomohli propagaci vín a vinařské turistiky vybraného regionu a jejich zviditelnění na mezinárodní úrovni,“ komentoval Thomas Costenoble, ředitel CMB. Letos měli možnost navázat kontakty s renomovanými experty a novináři vinařského oboru vinaři ze španělského regionu „Castilla y León“.

24. ročníku soutěže se zúčastnili také experti z České republiky – Ing. Pavel Krška (Národní vinařské centrum), JUDr. Tibor Nyitray a Ing. Martin Půček (Svaz vinařů ČR), doc. Ing. Josef Balík, PhD. (Mendelova univerzita) a JUDr. Luboš Bárta a Iva Kováříková (časopis SOMMELIER).

„Letošní hodnocení bylo poměrně přísné, a o to více těší skvělý úspěch vín z České republiky,“ komentuje Pavel Krška z Národního vinařského centra a dodává: „Kromě úspěchu vín jsme triumfovali také na poli degustátorském – náš hodnotitel doc. Josef Balík byl vyhlášen nejlepším degustátorem při vyhodnocování hodnotitelů vín na minulém CMB“.

Letošní ročník CMB v číslech:

* v průběhu tří dnů bylo hodnoceno 9080 vín z 50 zemí

* 320 hodnotitelů (sommelierů, vinařských odborníků a oeno-novinářů) v 61 komisích

* 120 studentů hotelových škol zajištovalo servis spojený s hodnocením

* bylo užito 2400 vinných sklenic, 2 000 litrů vody a 2 000 ks pečiva

* celkem 125 tun vín a dalšího materiálu zajišťovalo z centra CMB v Bruselu do Valladolidu 5 kamionů

Mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles se poprvé konala v roce 1994. V prvních letech hodnocení probíhalo v Bruselu, později začalo být místo hodnocení putovní mezi významnými vinařskými regiony Evropy. V loňském roce se uskutečnilo v Plovdivu, před tím např. v Jesolu (Itálie), Guimares (Portugalsko), Luxemburku (Lucembursko), Bratislavě (Slovensko) a dalších. Patří k největším soutěžím vín na světě.

03385-357_RB_TERROIR_VRACOV_KLINKY_velka_zlata_medaile.jpg

 

Zdroj: Dominika Uhrová, Omnimedia s.r.o.
Foto 1: Pixabay
Foto 2: Vinařský fond

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2018, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz