Štamgast & Gurmán
Toto je inzerce. Proč ji ještě u nás nemáte také? Více ZDE

SVATOMARTINSKÉ SE POVEDLO !

SVATOMARTINSKÉ SE POVEDLO !

31. 10. 2017 - Ve středu 25. 10. proběhlo ve Valticích první kolo hodnocení vín usilujících o možnost používat v letošním roce značku Svatomartinské.

Při hodnocení uspělo 90 % přihlášených vín. Profesionální degustátoři hodnotili 298 vzorků vín, z nichž 268 dosahovalo kvality potřebné pro Svatomartinská vína. Pouhých 10 % nevyhovujících vín tak napovídá, že Svatomartinský ročníku 2017 budou velmi kvalitní.

Podle zpřesněných odhadů vinaři dodají na trh až 2 196 000 lahví Svatomartinských vín ročníku 2017. Definitivně jasno v počtu Svatomartinských vín bude 31. října, kdy proběhne druhé kolo hodnocení.

I přes ne úplně ideální rok z hlediska počasí se můžeme těšit na výborná Svatomartinská vína. “Ani jarní mrazy nebo letní sucho se nepodepsaly nepříznivě na kvalitě Svatomartinských vín. Kvůli mrazům bude sice letos obecně vína o něco méně, ale to se neprojeví u odrůd pro výrobu Svatomartinských vín. Hrozny pro mladá vína se sklízely ještě před zářijovými dešti a jejich kvalita a vyzrálost byla velmi dobrá,“ komentuje kvalitu vín Ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu, který stojí za znovuobnovením tradice a popularitou Svatomartinských vín.

Po hodnocení už také víme, jaká letošní Svatomartinská budou. „Letos mohu zcela jednoznačně doporučit růžová vína, která mají krásnou ovocnou aromatiku. Obzvlášť vynikat bude odrůda Zweigeltrebe, s kterou se nespletete. Z bílých vín mě velmi příjemně překvapil Muškát moravský pro svůj krásný aromatický projev a svěžest. Z červených pak vyzkoušejte určitě Modrý Portugal a také Svatovavřinecké zejména v kombinaci s dobrým jídlem,“ doporučuje Marek Babisz.

 

Konečné množství Svatomartinských vín ročníku 2017 může ještě stoupat. Více světla do statistik přinese až druhé kolo hodnocení, kterým projde podle odhadů dalších 100 - 120 vzorků vín. Předpoklad 2 196 000 lahví Svatomartinského vychází z množství objednaných jednotných záklopek nebo šroubových uzávěrů na hrdla lahví. Vinaři však mají od šarží, kterým byla během hodnocení udělena možnost používat značku Svatomartinské, vyrobeno vína více, a mohou tedy záklopky ještě přiobjednat. Maximální množství Svatomartinského tak může vyšplhat až cca na 2 700 000 lahví.

 

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již potřinácté organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem.

 

03727-0002.jpg

 

 

Zdroj: Dominika Uhrová/ PR Manager

Ilustrační foto: Pixabay

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2018, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz