Štamgast & Gurmán
Toto je inzerce. Proč ji ještě u nás nemáte také? Více ZDE

JABLEČNÁ KRIZE OHROZILA LETOŠNÍ EXISTENCI TURBOMOŠTU

JABLEČNÁ KRIZE OHROZILA LETOŠNÍ EXISTENCI TURBOMOŠTU

24. 11. 2017 - Zdaleka nejobtížnější v jeho celé devítileté historii. Tak hodnotí majitelé Turbomoštu přípravy na letošní brněnské vánoční trhy. Může za to velká neúroda jablek.

Sehnat kýžených 20 tisíclitrů jablečného moštu potřebných k uspokojení poptávky v adventním Brně bylo tentokrátnáročným úkolem.

Když se spolumajitel Turbomoštu Adam Vodička začal v srpnu připravovat na vánoční sezonu,čekalo jej nepříjemné zjištění. Jablka prostě nebyla. Květy jabloní na Moravě i v Čechách na jařepomrzly v takovém množství, že poptávka neuvěřitelným způsobem převyšovala nabídku. A tonejen v Česku, ale v celém regionu střední Evropy.

„Začal jsem okamžitě jednat a obvolávat všechny tuzemské moštárny. Byli v nich tak zoufalí, žejsem na vteřinu zaváhal, jestli nesednout na motorku a nevyrazit hledat kvalitní jablka až třebana Balkán. Tohle ale není naše filozofie, takže jsme se odhodlali k tomu dobrá jablka z Českaprostě sehnat. Jiná možnost pro nás neexistovala,“ popsal nebývalé starosti Adam Vodička.

Jeho slova potvrdil provozovatel vyhlášené moštárny v Hostětíně Radim Machů. „Zatímco předrokem se vykupoval kilogram jablek za dvě koruny, dnes se výkupní cena pohybuje mezi šesti ažosmi korunami. To je 300 až 400procentní nárůst. Takto plošnou neúrodu nepamatuji.Každoročně se někde urodí a někde ne, ale tentokrát nedostatek postihl celý středoevropskýregion,“ konstatoval Radim Machů.

Příznivci horkého brněnského nápoje se však nemusejí ničeho obávat. Jejich oblíbený drink budei letos k dostání v obvyklé vysoké kvalitě a za nezměněnou cenu. Provozovatelé Turbomoštutoho dosáhli tím, že vyhledávali pěstitele a odkupovali od nich jablka často ještě v době, kdydozrávala na stromech. Doslova při tom bojovali s obchodníky z německy hovořících zemí, kde setaktéž potýkali s neúrodou. Ti využívali podobnou taktiku, ale disponovali přirozeně vyšší kupní silou.

„Za surovinu jsme zaplatili podstatně více peněz než loni, stálo nás to taky hodně energie. Byla tonejhorší krize za devět let naší existence, přesto jsme ji zvládli,“ zrekapituloval uplynulý podzimAdam Vodička s tím, že o výrobu jablečného moštu se letos postaraly moštárnyz bělokarpatského Hostětína a hanáckých Mezic.

Turbomošt se na brněnských vánočních trzích poprvé objevil v roce 2009. Jde o nápoj složený z jablečnéhomoštu, jablečné pálenky a mixu vánočního koření. Stánky, které originální drink včetně jeho alternativ(Turbošroub, Turbokapr, Anton aus Tirol…) nabízejí, najdete na Zelném trhu, Dominikánském nám., nám.Svobody i Moravském nám. Letošní brněnské vánoční trhy začínají v pátek 24. listopadu. Více na www.turbomost.cz

 

Zdroj: Michael Lapčík

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2018, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz