13. 6. 2018 - Cukr je v poslední době na pranýři a žít zcela bez cukru je in. Ale je to opravdu zdraví prospěšné a kde všude se cukr vlastně skrývá?
Je opravdu mnoho potravin, kde bychom cukr vůbec nečekali. Které to jsou? Nabízíme 8 tipů, jak lehce snížit denní příjem cukru.
Pod pojmem cukry se skrývají mono (jedna sacharidová jednotka) a disacharidy(dvě sacharidové jednotky). Jejich společnou vlastností je sladká chuť. Monosacharidy: najdeme je v medu, ovoci, zelenině, částečně také v luštěninách. Většinu cukrů přijímáme v podobě disacharidů, mezi které patří:
Z uvedeného přehledu je dobře vidět, že cukr se nachází v mnoha běžných potravinách, kde je jejich přirozenou součástí. V tomto případě také hovoříme o přirozeně se vyskytujícím cukru.
Do řady potravin je cukr přidáván výrobcem nebo spotřebitelem při přípravě pokrmů, pak se jedná o tzv. přidané cukry. Příkladem jsou limonády, sirupy, sladkosti atp.
Kde bychom cukr vůbec nečekali?
Na první pohled se může zdát, že to není mnoho, ale celkové množství se během dne nasčítá a také u řady potravin nebo nápojů není porcí 100 g.
Příkladem jsou ochucená nealkoholická piva, kde se počítá s porcí 500 ml. V jedné plechovce se pak skrývá 40 g cukru, což je 8 kostek cukru a téměř zcela vyčerpaná dávka přidaných cukrů.
Příklad: Doporučený energetický příjem pro chlapce ve věku 10-13 let je 9400 kJ, z čehož by 55 % měly tvořit sacharidy.
Příjem přirozeného cukru má být 10 %: 9400 x 0,1 = 940/17 = 55 g
Příjem přidaného cukru nemá převýšit 8 %: 9400 x 0,08 = 752/17 = 44 g
Celkový příjem cukru za den je tedy 55+44 = 99 g cukru
Maximální příjem přidaného cukru 44 g lze překročit velice snadno, stačí například vypít 4 dcl limonády.
Někde se dokonce zmiňuje vznik závislosti na sladkou chuť, ale tento předpoklad nebyl seriózními studiemi potvrzen. Pravdou ale je, že mnoho lidí se nenapije čisté vody, potřebuje k životu slazené nápoje.
Na vysoké spotřebě cukru a soli se značnou měrou podílí reklama. Velká část reklam bohužel propaguje sladká (čokolády, sušenky, oplatky, dětské snacky), slaná (chipsy), tučná jídla a slazené nápoje. Moc reklamyspočívá v tom, že v nás vzbouzí pocit, že přesně tento výrobek je tím pravým klíčem ke štěstí, dokonalosti, jedině s ním se stanu oblíbeným, zdravým. Kdo spokojeně chroupe tatranku? Rodina na výletě. Kdo popíjí colu? Můj nový kamarád Santa. Odolat reklamě vyžaduje silnou osobnost, přemýšlení a znalosti.
Zvýšený příjem cukru může být také následkem dodržování přísných diet s výrazným omezením sacharidů (vynechávání pečiva, příloh). Po skončení diety lidé přímo baží (craving) po sacharidech a i ti, kteří dosud „nebyli na sladké“, si pochutnávají na dortu.
Reálný jídelníček pacientů obezitologické poradny, velmi často jídelníček mladých dospělých:
Snídaně:
croissant s čokoládou, čaj s citrónem a 2 kostky cukru
Svačina:
jablko, rohlík s rostlinným tukem a vysočinou
Oběd:
zapečené těstoviny, okurka
Svačina:
jogurtový nápoj Miller mix 400 ml
Večeře:
těstoviny s kečupem a se sýrem, džus
Po večeři:
těstoviny s kečupem a se sýrem, džus
Nápoje
1 500 ml minerální voda ochucená, 1 000 ml cola, 200 ml džus pomerančový, čaj s citrónem slazený
Takže odpověď na otázku, zda se dá žít bez cukru je taková – pokud chcete žít zdravě, cukru se nevyhnete, protože byste museli ze svého jídelníčku vyřadit i ovoce, zeleninu a mléčné výrobky. Na druhou stranu, bez slazených nápojů, čaje s cukrem nebo sáčku bonbónů se dá žít úplně báječně.
Zdroj: www.vimcojim.cz
Ilustrační foto: Pixabay
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.