16. 04. 2019 - Zařazovat více potravin rostlinného původu je pro zdraví velmi žádoucí. Zejména v době, kdy jídelníček řady lidí není ideální – jíme příliš masa, uzenin, hodně solíme.
Převaha živočišných potravin a pokrmů typu fast food s sebou přináší i nadměrný příjem tuků o nevhodném složení mastných kyselin. Ve stravě pak chybí vláknina a ochranné látky ze zeleniny, ovoce a celozrnných obilovin a zdraví prospěšné tuky z rostlinných olejů, ořechů a semen.
Přitom studie ukazují, že nadměrný příjem červeného masa a uzenin zvyšuje riziko vzniku nádorových onemocnění, především kolorektálního karcinomu. Riziko se zvyšuje i způsobem tepelné úpravy – při použití nevhodných a přepálených tuků a úpravou potravin za vysokých teplot.
Ozdravění jídelníčku by mělo být postupné. Důležité je zaměřit se na pestrost ve stravě a nebát se zkoušet nové potraviny. Doporučujeme jíst zeleninu nebo ovoce ke každému jídlu, zařazovat celozrnné obiloviny, mnohem častěji jíst pokrmy z luštěnin, zkoušet rostlinné alternativy výrobků, zlepšit skladbu přijímaných tuků, tj. omezit živočišné tuky a zvýšit příjem rostlinných olejů a výrobků z nich. Dopřát si ořechy a semena.
Zdroj: Tým Vím, co jím a piju
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.