26. 04. 2019 - V úterý 16. dubna se ve Valticích sešli členové Unie enologů u příležitosti prvního letošního hodnocení vín do soutěže „Suchá vína online“.
Nejvíce bodů z představených 11 vzorků vín získalo víno GrandPinot Bizé z vinařství Ing.Petr Bíza.
Vína, která se uchází o zařazení do výběru stovky exkluzivních suchých vín, musí dosáhnout minimálně 85 bodů ze 100. V rámci dubnového setkání Unie enologů posuzovali členové 7 vzorků bílých a 4 vzorky červených vín. „Šampionem“ dubnového setkání se stal výběr z hroznů GrandPinot Bizé ročník 2015 z vinařství Ing. Petr Bíza, které získalo 89,05bodů a zařadilo se na dělenou dvacátou pátou pozici mezi dosud hodnocená suchá vína soutěže. „Víno pochází z naší prestižní vinice Novosedy, kde jsou vysazené burgunské klony,“ uvádí Petr Bíza a dodává: „Hrozny se macerovaly 30 dní na slupkách, pak víno zrálo v dubových sudech 28 měsíců a až nyní se dostalo do prodeje. “V chuti je GrandPinot Bizé nazrálé, bohaté extraktem, s příjemně vyváženými sametovými tříslovinami a s lahodnou dochutí sušených třešní, jahodového džemu a čokolády. Držitelem nejvyššího počtu bodů v soutěži je zatím Pinot Noir, výběr z hroznů z roku 2011 z vinařství Vinselekt Michlovský.
Nejnáročnější soutěž hodnocení vín u nás s názvem „Suchá vína online“ je založena na systému plovoucího výběru 100 nejlepších moravských a českých vín. „U každého vína hodnotí komise složená z přítomných členů unie nejen senzorické vlastnosti, ale také jeho momentální kondici a chování vína v čase hodnocení z velké sklenice, kde vynikne vrstevnatost a potenciál vývoje včetně vhodnosti ke snoubení v gastronomii. Vína se bodují způsobem vylučující alibismus a všechna hodnocení se počítají do průměru“ uvádí předseda Unie enologů, Mojmír Baroň, a dodává, že přihlásit se mohou pouze vína splňujíc ípodmínky soutěže. Do výběru mohou být následně zařazena pouze vína, která dosáhnou 85 bodů. Platí také, že vína s vyšším bodovým hodnocením nahrazují v systému ta s hodnocením nižším.
„Posláním soutěže je návrat moravského vinařství ke komplexním suchým bílým i červeným vínům plně srovnatelným s velkými víny Evropy a celého světa,“ dodává Mojmír Baroň. Unie enologů České republiky, z.s. byla založena v roce 2014 zakládající pěticí členů: Milošem Michlovským, Františkem Mádlem, Petrem Ptáčkem, Markem Petrjánošem a Mojmírem Baroňem, který je předsedou spolku. K dnešnímu dni má 42 členů. Cílem Unie enologů je sdružovat enology působící v České republice, organizovat odborné semináře k podpoře výzkumu a vzdělávání svých členů v oblasti vinohradnictvím, enologie, vinařství, zajišťovat světu pro vinařskou a vinohradnickou veřejnost, podporovat spolupráci s ostatními vinařskými organizacemi.
Jaká vína se mohou přihlásit?
- Hrozny pro výrobu vína musí pocházet pouze z ČR (vinařská oblast Morava a Čechy).
- Výrobce musí být plátce do VF.
- Vína lze vyrábět pouze z hroznů révy vinné odpovídajících kvalitativnímu zařazení: o víno s přívlastkem pozdní sběr o víno s přívlastkem výběr z hroznů, o bez přídavku cukru a etanolu v celémprocesu vinifikace. o víno
– Bílé i červené musí mít obsah zbytkového cukru (gl + fr) max 4 g/l. o minimální obsah alkoholu je 12,5 %, bez zaokrouhlování
Více informací na www.unieenologu.cz a www.suchavinaonline.cz
Zdroj: Kateřina Martykánová
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.