Štamgast & Gurmán

Svatý Martin na klisně Hermíně přiveze Svatomartinské víno tradičně 11. 11. v 11. 11.

  Svatý Martin na klisně Hermíně přiveze Svatomartinské víno tradičně 11. 11. v 11. 11.

06. 11. 2019 - UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Pouze v pondělí 11. 11. můžete na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti potkat svatého Martina na bílém koni a zároveň ochutnat vína, která dostala možnost používat známku Svatomartinské.

A to vše v rámci 13. ročníku Žehnání Svatomartinského vína.

Na jaká vína se letos můžeme těšit? Na to nám nejlépe odpoví Ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra: „Letošní Svatomartinská vína se opravdu povedla a díky téměř ideálním podmínkám v době dozrávání hroznů jsou přesně, taková, jaká mají být. Velmi aromatická, svěží, ovocitá a lehká. Za to, že i přes zpřísněné požadavky na kvalitu letos prošlo bezmála 90 % přihlášených vín, tak letos vinaři vděčí nejen své šikovnosti, ale dílem i přírodě.“ Známkou Svatomartinské bylo letos při zvýšených nárocích na kvalitu ohodnoceno 366 vín od 97 vinařů a vinařských firem, dle kategorií je to 169 bílých vín, 105 rosé a klaretů a 92 červených vín. Na trh se tak dostane přes 2 200 000 láhví Svatomartinských vín.

Na Masarykově náměstí bude od 10.45 hodin připraven kulturní program, v rámci kterého přijede se svým doprovodem svatý Martin na jedenáctileté klisně Hermíně a připomenou nám téměř 1700 let starou legendu o plášti, kdy Martin, osloven s prosbou o almužnu polooděným žebrákem rozetnul svůj plášť na dvě poloviny a jednu žebrákovi hodil. Sváteční atmosféru svým vystoupením podtrhne Národopisný soubor Gymnázium Uherské Hradiště, na degustaci nás pak písněmi o víně naladí Mužský sbor Kudlovice, součástí programu bude také slavnostní obřad žehnání Svatomartinského vína. Ve velkokapacitním stanu mohou návštěvníci od 11.30 hodin za doprovodu cimbálové muziky Kunovjané degustovat Svatomartinská a mladá vína ze 17 vinařství ze Slovácké vinařské podoblasti, připraveno bude téměř 60 vzorků vín. Nebudou chybět ani oblíbené husí speciality, připravena bude pečená martinská husa, polévka kaldoun, guláš z husích drůbků nebo smažená husí játra.

A jak Svatomartinská vína hodnotí starosta města Uherské Hradiště a předseda správní rady Regionu Slovácko, Ing. Stanislav Blaha? „Svatomartinská vína jsou vždy netrpělivě očekávána. Jak napovídá hodnocení odborné komise, můžeme se těšit na kvalitní vína s lehkou a ovocitou chutí, proto věřím, že každý si to své Svatomartinské víno najde.“

Vstupné 150,- Kč zahrnuje sklenici na víno s logem Svatomartinské, tužku s logem Svatomartinské, 5 poukázek na víno, 1 poukázku na chléb se škvarkovou pomazánkou a katalog Svatomartinských vín 2019.

Žehnání Svatomartinského vína pořádá Region Slovácko a Městské informační centrum Uherské Hradiště, www.uherske-hradiste.cz. Akce je spolufinancována Vinařským fondem.

 

Zdroj: Městské informační centrum Uherské Hradiště

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2020, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz