10. 12. 2012 - ZLÍN - Než závěje moučkového cukru dopadnou na první vanilkové rohlíčky v domácnostech Zlínského kraje, nabízí Štamgast a Gurmán pohled na sladkosti, které doprovází štědrovečerní menu v daleké cizině.
Naše drobné vánoční cukroví je totiž pro jiné země docela raritou. Zeptali jsme se přímo buď cizinců žijících u nás, anebo „našinců“, kteří párkrát slavili vánoce za hranicemi.
Atmosféru vánoc v Itálii zažila několikrát Irena Garlíková ze Zlína: „Typickou italskou vánoční sladkostí je Panettone, bábovka s kandovaným ovocem. Italové ji kupují hotovou – sladkosti v podobě vánočního cukroví, jak jej známe u nás, většinou v Itálii nikdo nepeče. Pokud ano, je to záležitost některého regionu, například v Neapoli se pečou tzv. baba (lehký piškot namáčený v rumu). Každopádně na každém italském štědrovečerním stole nesmí chybět zmíněná Panettone nebo Pandora, která je bez kandovaného ovoce, případně Torrone, což je turecký med s oříšky.
“Za „velkou louži“ se podíváme se Scottem Andrewsem. Scott je sice Američan, ale dlouhá léta žije ve Zlíně. Založil zde rodinu a živí se jako překladatel. „V USA je součástí štědrovečerního menu apple pie s vaječným koňakem, ale tím nejtypičtějším sladkým symbolem amerických vánoc je bezpochyby candycane. Jde o lízátko ve tvaru hole, představující písmenko „J“, jako Jesus. Často ani Američané neví, že tato sladká peprmintová bíločervená hůl má svůj původ ve starém Německu a symbolizuje život Ježíše Krista – červená barva krev a bílá naději pro lidstvo.“
Již šestým rokem bude slavit Vánoce v brazilském Rio de Janeiro zlíňačka Andrea Šuráňová. „Pro Brazilce jsou Vánoce velkým katolickým svátkem, kdy se potkávají celé rodinné klany a společně hodují ve velmi barevně vyzdobených domech. Sladkostí, která na vánočním stole nesmí chybět je určitě Rabanada – jde o plátky veky namočené v kondenzovaném mléku a rozšlehaných vejcích, smažené v oleji a následně ještě obalované v cukru a skořici. Totální kalorická bomba, ale je to moc dobré – teplé i studené,“ popsala mladá podnikatelka a dodala, že její rodina slaví vánoce česko-brazilsky: „Máme smaženou rybu, bramborový salát i krocana. Celé dny si pouštíme české koledy a na Štědrý den Tři oříšky pro Popelku a další české pohádky.“
Od roku 1995 bydlel ve Zlíně sedm let Angličan Dave Mendez. Teď je z něj už sice Pražák, ale do Zlína se rád vrací za kamarády a na koncerty. Učitel angličtiny a hudby, basový kytarista kapely Janka Ledeckého myslí, že většina jeho českých přátel má k tradičním britským vánočním dezertům značnou nedůvěru. „Zvlášť pokud jde o Christmas puding. Existuje několik variant, ale obvyklými ingrediencemi jsou mouka, strouhanka, vejce, mix sušeného ovoce – fíky, meruňky, višně, hrozinky, datle, sekané ořechy, skořice, tmavý cukr, muškátový oříšek a nakonec whisky nebo brandy. Podává se horký, přelitý čerstvou smetanou. Je pravda, že konzumace jednou ročně mi bohatě stačí,“ popsal Dave a dodal, že většina Britů kupuje vše v supermarketu již hotové a připravené k pouhému dopečení. „Obvyklý je i biskupský chlebíček ve formě malých koláčků a také Christmas cake upečený z hladké mouky, vajec a opět jsou v něm sultánky, višně, rybíz, sušené fíky, sušené meruňky, švestky, cukr a opět brandy. Ale vážně, nepamatuji si na nikoho, kdo by se u nás v Londýně o Vánocích obtěžoval pečením jakéhokoliv cukroví nebo dezertů. Bylo už dost práce s přípravou hlavního jídla. Tady v Česku mi anglické vánoční sladkosti nechybí, jediné, co opravdu postrádám, je moje rodina v Londýně,“ dodal Dave.
Víte že….
Nejblíže Českým sladkostem mají dobroty od sousedů – z Rakouska a Německa. Linecká kolečka, perníčky najdeme na vánočním stole tam, i u nás. To, čím je pro nás vánočka je pro ně mandlová štola.
K pravým španělským Vánocům patří zejména ovčí a kozí speciality a výborné dezerty, jako máslové placky, citrónový dort s kandovaným ovocem nebo pečivo s piniovými jadérky, někdy i puding.
Norský Ježíšek se jmenuje Julenissen a v noci před Štědrým dnem mu děti dávají za okno misku s ovesnou kaší, aby se posilnil na své daleké cestě po noční obloze. Ovesná kaše pak nechybí ani na štědrovečerním stole.
V Austrálii je o Vánocích žhavé léto s teplotami kolem třicítky až čtyřicítky. Místní často vyráží slavit na pláž a berou s sebou studené obložené mísy, chlazené ovocné a zeleninové saláty, slaďoučké dortíky a osvěžující šťávy.
Typickou sladkostí ve Francii je Vánoční poleno (bûche de Noël). Jde o vlastně o roládu, která se musí podobat opravdovému polenu, které hořívalo v krbech předků právě v čase Vánoc.
V Dánsku se jako dezert po štědrovečerní večeři podává sladký rýžový nákyp se zapečenou mandlí. Komu se poštěstí ji najít, dostane speciální dárek.
Místo vánoček, na které jsme zvyklí u nás, připravují Bulhaři ze sladkého kynutého těsta pečivo ve formě kroužků.
Text: Blanka Kovandová
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.