Štamgast & Gurmán
Toto je inzerce. Proč ji ještě u nás nemáte také? Více ZDE

Mistrem mezi řezači révy je pedagog z Rajhradu Jan Shoř

Mistrem mezi řezači révy je pedagog z Rajhradu Jan Shoř

20. 02. 2023 - BZENEC - V pátek 17. února 2023 se do Bzence sjelo 73 soutěžících, kteří se na vinicích utkali ve speciální vinohradnické disciplíně.

Nejlepší řezačem 18. ročníku Mistrovství ČR v řezu révy se stal pravidelný účastník soutěže a pedagog ze Střední zahradnické školy Rajhrad, Jan Schoř. Nejúspěšnější řezačkou mezi ženami je obhájkyně loňského prvenství Miroslava Crlíková ze ZD Sedlec. V kategorii Junior vyhrál Lukáš Sasínek ze SVIŠ Valtice. Vinařská akce, jejímiž organizátory jsou Svaz vinařů České republiky ve spolupráci se společností BS Vinařské potřeby, se letos uskutečnila ve viničním statku Chateau Bzenec.

Na účastníky čekalo 25 keřů révy odrůdy Rulandské bílé vysazené v roce 2005. Na jejich ořezání mělo 58 soutěžících z kategorie Elite patnáct minut a 15 soutěžících z kategorie Junior potom o 5 minut déle. „S ohledem na náročnost vinice, byly výkony soutěžících mimořádně vyrovnané. Naprostá většina jich pořezala všechny své vytyčené keře,“ uvedl prezident Svazu vinařů Martin Chlad a vysvětlil, že je to dáno tím, že roste kvalita vinohradnické práce, a také proto, že se vinohradníci na soutěž lépe připravují.

Čtyři odborné komise hodnotily kvalitu řezu a u shodných výsledků potom rozhodoval čas soutěžících. Za správné ořezání keře bylo možné získat 5 bodů, celkem tedy 125 bodů. Janu Schořovi, který na soutěž do kategorie Junior pravidelně vozí své svěřence, se podařilo ostříhat všech 25 hlav se ziskem 124 bodů.

V kategorii Junior zvítězil letos student ze Střední vinařské školy Valtice Lukáš Sasínek, který ořezal svých 25 keřů se ziskem 121 bodů. Mezi 16 soutěžícími ženami se stejně jako loni nejlépe umístila Miroslava Crlíková ze ZD Sedlec, která získala 122 bodů.

První v obou hlavních kategoriích (Elite i Junior) si již tradičně odváží trofej v podobě pozlacených nůžek od BAHCO. Vítěz v hlavní kategorii navíc získal na víkend zapůjčení vozu od společnosti Agrotec Group a vítěz v kategorii Junior týdenní zápůjčku viničního traktoru od firmy Kubota.


Pořadí

Kategorie Elite

1.Jan Schoř – Střední zahradnická škola Rajhrad

2. Václav Macháček – Vinařství Procházka Valtice

3. Vojtěch Brauner – Vinařství Plener Pavlov

 

Kategorie Elite – ženy

1. Miroslava Crlíková – ZD Sedlec

2. Simona Šťastná - Terezín

3. Dominika Černohorská – Vinařství Plener

 

Kategorie Junior

1. Lukáš Sasínek – Střední vinařská škola Valtice

2. Kateřina Janů - Střední zahradnická škola Rajhrad

3. Stanislav Žůrek – Střední vinařská škola Valtice

 

Více informací na www.vinarskepotreby.cz

 

Zdroj: Ing. Kateřina Martykánová


Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2023, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz