21. 6. 2013 – Sezóna hrášku je tady, ale víme proč je tak důležitý pro naše tělo? Kromě zajímavostí vám Vše o vaření.cz přináší i hráškové víkendové tipy do kuchyně.
Taky máte rádi zelené kuličky hrášku? Možná ale nevíte, že jsou překvapivě bohatou zásobárnou látek, které podporují svaly, posilují nervy a jsou zdrojem energie a vitality. Protože čerstvý hrášek právě dozrává, přinášíme vám hráškové recepty.
Hrách je oblíbená luštěnina, kterou si můžeme dopřát po celý rok. Čerstvý však sklízíme na přelomu jara a léta, samozřejmě pokud jsme zaseli včas. Patří mezi rostliny, které plodí velmi rychle, může se vysévat několikrát za sezónu s odstupem 2 až 3 týdnu, a tak sladký hrášek můžeme sklízet po celé léto.
Mladé lusky tzv. cukrového hrachu jsou křehké a šťavnaté, že z nich hrášek není třeba vyloupávat a můžeme je jíst celé. Dorostlá semena tzv. dřeňového hrachu vylupujeme a jíme buď čerstvá nebo tepelně upravená, mohou se i sušit, nakládat nebo mrazit.
Dnes si většina zahrádkářů pěstuje jen množství hrachu určené pro přímou spotřebu, pro vaření si pak kupujeme hrách sušený, naložený nebo mražený. Ať už si ho však dáte v jakékoli formě, prospějete svému zdraví a kondici. Hrách je totiž zdrojem mnoha velmi důležitých zdraví prospěšných látek.
Výživnost hrachu byla dobře známá našim předkům. Hrách totiž spolehlivě a levně nasytí a dodá spoustu zdravé energie, je totiž skvělým rostlinným zdrojem bílkovin. V dobách, kdy maso bylo pro těžce pracujících lidi z chudších vrstev vzácné, luštěniny – zejména hrách a čočka - byly jednou z nejdůležitějších potravin.
Hrášek, zejména ten mladý a čerstvý, je totiž bohatým zdrojem vitaminu C, obsahuje mnoho karotenů, které chrání zrak a stimulují obnovu sliznic a vysoké hodnoty některých vitaminů skup. B. Ty jsou nesmírně důležité jak pro naše mentální zdraví a pevné nervy, tak pro zdravou pleť a vlasy, krevní oběh, zásobování buněk živinami a naši imunitu vůbec.
Za zmínku také stojí vysoký obsah nukleových kyselin – látek, které v našem těle působí regeneračně a tím omlazují náš organismus.
Jako každá luštěnina, i hrách obsahuje cukry, které jsou pro naše tělo zdrojem okamžitě využitelné energie. Zapomenout nesmíme ani na vlákninu, která čistí náš zažívací trakt od toxických usazenin a pomáhá se snižováním škodlivého cholesterolu v krvi.
Pokud vás trápí zažívací potíže, můžete mít problém se stravitelností hrachu. Někomu může hrášek způsobovat plynatost, která se však dá utlumit použitím vhodného koření při přípravě pokrmů a namáčením hrachu. Také lidé trpící dnou by si luštěniny měli dopřávat jen zřídka.
Nejvíce živin má samozřejmě hrášek čerstvý, ale i po tepelné úpravě si zachovává spoustu využitelných živin. Pokud chceme pro přípravu jídla použít hrách konzervovaný, zvolíme raději mražený před naloženým. Sušený hrách pak nezapomeneme před úpravou namočit do studené vody bez soli, a to nejméně na několik hodin, nejlépe přes noc.
Možností, jak hrášek připravit v kuchyni, je opravdu spousta: čerstvý je výborný v salátech nebo jako příloha k masu, rybě nebo téměř jakémukoli slanému jídlu. Při tepelných úpravách se téměř nekladou meze naší fantazii a chuti. Českou klasikou je sice hrachová polévka nebo kaše, ale hrášek můžeme přidávat do různých zeleninových a masových polévek, do rizota, těstovin, skvělý je i v kari nebo v jiných úpravách asijské kuchyně. Kuličky mraženého nebo čerstvého hrášku se hodí i do omelet, do směsí na plnění tortily, masových rolád, sekané nebo karbanátků, oblíbené, ale i nenáviděné, je dušené hovězí maso s mrkví a hráškem.
Počet porcí: 6
Ingredience:
Postup přípravy:
Omyté rybí filety pokapejte citrónovou šťávou, osolte a posypte pepřem. Oloupanou cibuli a česnek nakrájejte nadrobno a orestujte na 4 lžících oleje. Přidejte nakrájenou papriku, rozmražený hrášek, citrónovou kůru z půlky citrónu a poduste, až hrášek změkne. Nakonec vmíchejte nasekaný kopr. Na jiné pánvi rozehřejte 4 lžíce oleje a ryby zvolna z obou stran opečte. Na talíře dejte porci hrášku a na to porci ryby.
Počet porcí: 6
Ingredience:
Postup přípravy:
Očištěné houby dejte do hrnce, zalijte vodou a vařte přibližně 40 minut. Maso nakrájejte na kostky a orestujte na oleji. Orestované maso dejte do hrnce. Na stejné pánvi, na které jste restovali, maso nechte zesklovatět nakrájenou cibuli, přidejte scezené, povařené houby a 10 minut restujte. Do hrnce s masem přidejte hrášek, podlijte vínem, přidejte orestované houby s cibulí, osolte, opepřete a na mírném ohni poduste až je vše měkké. Podávejte s bramborem.
Počet porcí: 2
Ingredience:
Postup přípravy:
Na oleji orestujte zázvor, nakrájený česnek a nakrájenou cibulku. Přidejte krevety, víno a restujte, až se tekutina odpaří. Pak přidejte hrášek, kukuřici, osolte a restujte 5 minut. Hned podávejte.
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.