22. 6. 2013 - MIKULOV - Ve dnech 17. až 19. 6. 2013 hostil Mikulov bezpochyby nejvýznamnější vinařskou událost letošního roku, trojdenní mezinárodní akci Oenoforum a Sauvignonforum & Czech International Wine Competition 2013. Odborná mezinárodní konference Oenoforum 2013 byla předvojem dvojdenního klání více než čtyř set vín v rámci mezinárodní soutěže "SAUVIGNON FORUM 2013 & Czech International Wine Competition", která se letos již podruhé pořádala pod patronací prestižní organizace OIV.
Hlavní téma konference bylo charakterizováno sloganem „Jak na velká terroirová vína“. Organizátor, Svaz vinařů České republiky, zajistil velmi lákavé osobnosti mezi přednášejícími, což přispělo k tomu, že konferenční sál mikulovského zámku byl zaplněn 114 vinohradníky a sklepmistry, ale také mnoha sommeliéry či obchodníky s vínem. Ústřední přednášku s názvem „Cesty k velkým terroirovým vínům“ měl Prof. Jacques Blouin (FR), ředitel Hauts de Garonne Développement, který nastíněním a přehledem všech aspektů a faktorů terroir ukázal, kudy by se asi mělo ubírat myšlení vinaře, při tvorbě terroirových vín. Dalším přednášejícím byl Miloš Michlovský, který shrnul své poznatky v příspěvku „Návrat ke kořenům“.
„Velká terroirová vína ve vinici“ – tak zněl název koreferátu Gheorghe Arpentina, prezidenta unie enologů Moldavska a delegáta OIV pro druhý den následující soutěže vín. Následoval blok poznatků s terroirovými víny z praxe, kde diskutovali turecký vinař Resit Soley, odborný konzultant v enologii Philippe Ricoux z Francie, Toni Bodenstein, rakouský enolog z Weingut Prager ve Wachau a moravský vinař František Mádl z Velkých Bílovic.
„Už jsem se účastnil mnoha vinařských konferencí a seminářů a musím složit velkou poklonu organizátorům, neboť si nepamatuji, kde bych viděl, že tolik lidí vydrželo po dobu tolika hodin naslouchat přednášejícím a diskutovat s nimi,“ řekl těsně po konferenci Resit Soley, jeden z přednášejících.
Po každé z přednášek byla možnost klást řečníkům dotazy a nutno říci, že tato část byla velmi interaktivní – každý z přednášejících tak odpovídal posluchačům na otázky, v některých případech byla délka diskuzní části srovnatelná s částí přednášky.
PhDr. Martin Chlad, ředitel pro PR a marketing Svazu vinařů, k Oenoforu říká: „Letošní první ročník této konference je první vlaštovkou. Na tvorbě obsahového zadání se už v tomto prvním ročníku od samotného počátku podíleli zástupci všech vinařských podoblastí, které chceme více zapojit do naší činnosti a aktivit. Očekáváme, že následovat budou v dalších letech návazné odborné konference, které půjdou více do konkrétní problematiky aktuálních vinařských témat.“
Po Oenoforu hned v úterý následovalo dvoudenní hodnocení vín v rámci soutěže „SAUVIGNON FORUM & Czech Wine Intenational Competition 2013“. Sedmý ročník Sauvignon Fora se letos uskutečnil již po druhé pod patronací OIV, Mezinárodní organizace pro révu a víno se sídlem v Paříži, což ji řadí mezi nejprestižnější vinařské soutěže světa. 44 degustátorů hodnotilo v 6 komisích a v 15 kategoriích celkem 403 soutěžních vín z 22 zemí světa. Druhý den odpoledne, po ukončení základní části hodnocení, následoval tzv. Mastertasting, kdy předsedové hodnotících komisí zasedli k výběru vítězných vín z nejlépe hodnocených vzorků z jednotlivých komisí. V podvečer 19. 6. proběhl v kongresovém sále mikulovského zámku slavnostní galavečer, na kterém byly vyhlášeny výsledky, a přítomní měli možnost ochutnat hodnocená vína.
„Sauvignon Forum je ve své současné podobě v Česku jednoznačně nejkvalitnější soutěží vín, a to jak po stránce soutěžních vzorků, tak zejména systémem a úrovní hodnocení. Toto chceme zachovat i do budoucna a dále rozvíjet,“ shrnul akci JUDr. Tibor Nyitray, prezident Svazu vinařů České republiky.
Cena Ing. Jindřicha Ševčíka – nejvýše ohodnocené víno z ČR z kategorie A1:
Cena Doc. Ing. Viléma Krause, CSc. – nejvýše ohodnocené víno z ČR z kategorie B1:
Cena hejtmana Jihomoravského kraje – nejvyšší průměrně hodnocená kolekce vín:
Best of…. Sauvignon blanc:
Best of… Cabernet Sauvignon:
Absolutní Champion kat. A1:
Absolutní Champion kat. B1:
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.