28. 6. 2013 – Červen je hlavní sezóna třešní a višní, portál Vše o vaření.cz vám připomene, co jsou vlastně zač a jak se dá toto létem vonící ovoce využít v kuchyni.
Třešně k nám poprvé přinesli Římané někdy ve druhém století našeho letopočtu, běžně se zde ale začaly pěstovat asi od 15. století. Z původních planých třešní a višní bylo postupem času vyšlechtěno kolem 1 000 odrůd.
Dnes se u nás pěstují většinou dva druhy třešní - chrupky a srdcovky. Chrupky jsou skutečně křupavé, srdcovky jsou měkčí a šťavnatější. Na některých místech rostou také plané třešně, které jsou mnohem menší a bývají někdy trochu nahořklé.
Sezóna třešní je od května do konce července, višně dozrávají později a jsou k dostání až do srpna. Třešně jsou sladké, višně mají navinulou chuť, rozlišujeme amarelky a kyselky.
Ať již kupujeme třešně či višně, vždy dbáme, aby plody byly čerstvé, neotlačené, nepopraskané, nebyly nahnilé a červivé. Třešně se stopkou vybírejte v případě, že je nebudete ihned konzumovat – vydrží totiž déle.
Třešně a višně jsou dobrým zdrojem draslíku, který pomáhá udržovat pravidelný rytmus srdce a zdravou pokožku. Obsahují také nezanedbatelné množství vitaminu C.
Pro svůj obsah nutričních látek jsou zvláště vhodné pro děti. Třešňová kůra zlepšuje trávení, odstraňuje zácpu a zbavuje jedů, protože biolátky v třešních obsažené na sebe vážou škodliviny.
Také napomáhají hubnutí, protože látky v třešních neutralizují tukové substance, které se pak nedostanou sliznicemi do krve. Antokyan, přírodní barvivo obsažené v třešních spolupůsobí při obnově vazivové tkáně a zneškodňuje volné radikály, které jsou příčinou zestárlé a povadlé kůže. Třešně obsahují také vápník. Jsou proto ideálním přírodním prostředkem proti parodentóze a artritidě.
Červené kulaté, nebo srdcovité plody třešní máme v oblibě především syrové nebo jako kompot, višně jsou zase báječné v koláčích, zmrzlinách a likérech. Jejich uplatnění v kuchyni se však daleko širší - peče se z nich bublanina a různé koláče nebo ovocné knedlíky. Můžeme jimi zdobit ovocné limonády pro děti. Skvěle se hodí do různých ovocných salátů či jogurtových dezertů, můžeme je i máčet v čokoládě.
Na zimu se dají výborně zavařit jako kompot nebo džem, lze je také snadno zmrazit. Můžete z nich také vyrábět i destiláty nebo sirupy. Na odpeckování většího množství třešní nebo višní je dobré si pořídit speciální odpeckovávač, s kterým to jde velmi snadno a rychle.
Počet porcí: 8
Ingredience:
Postup přípravy:
Vejce našlehejte s cukrem do pěny. Přidejte mouku se špetkou jedlé sody. Vlijte do vymazané formy. Pečte v troubě vyhřáté na 180°C 20 – 25 minut. Nechte vychladnout. Na vychladlý korpus uložte třešně. Šlehačku našlehejte s cukrem a pak vmíchejte mascarpone. Rovnoměrně rozetřete na třešně a posypte strouhanou čokoládou. Nechte v lednici alespoň 4 hodiny.
Počet porcí: 1 dávka
Ingredience:
Postup přípravy:
Višně rozmixujeme, smícháme s vodou, cukrem, vanilkovým cukrem a Gelfixem Super, přivedeme do varu, vaříme asi 6 min (podle potřeby).
Odstavíme, přidáme rum a plníme do připravených skleniček.
Počet porcí: 4
Ingredience:
Postup přípravy:
Sýry dáme na pár minut do mrazáku. Pak je překrojíme na čtvrtky. Obalíme ve vajíčku a strouhance. Smažíme na oleji s máslem. Třešně bez pecek podusíme v třešňové šťávě, až se půlka šťávy zredukuje. Na talíř dáme sýr, přelijeme šťávou a zdobíme třešní.
Počet porcí: 4
Ingredience:
Postup přípravy:
Z vanilkového lusku vyškrábněte nožem semínka. Do mísy dejte mouku, máslo, citronovou kůru, semínka z vanilkového lusku, skořici a cukr. Do vymazané a cukrem vysypané mísy dejte třešně promíchané s citrónovou šťávou a třtinovým cukrem. Na třešně dejte zpracovanou drobenku. Pečte v troubě vyhřáté na 180°C přibližně 40 minut. Můžete podávat s kopečkem zmrzliny.
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.