Štamgast & Gurmán

dTest: Nákupu ošizeného Mikuláše zabrání pohled na složení

dTest: Nákupu ošizeného Mikuláše zabrání pohled na složení

05. 12. 2021 - ČR - Předvečer svátku svatého Mikuláše je historicky spojen s nadílkou dětem. Hodné děti v balíčku se sladkou odměnou často nalezenou figurky v obalu s vyobrazením Mikuláše, čerta či anděla. Co se ale skrývá pod alobalem, nemusí být hned zřejmé.

Až pohled na složení výrobku totiž mnohdy prozradí, že figurka má s čokoládou jen pramálo společného a ve skutečnosti držíte v ruce tzv. kakaovou pochoutku plnou cukru a palmového tuku. Rozdíl v ceně bývá nepatrný, chuťově a kvalitativně značný. Jak poznat v obchodě opravdovou čokoládu?

Narazit v obchodech na postavičky Mikulášů, čertů a andělů vyrobených z náhražek čokolády bohužel není nic těžkého. Jak čokoládové figurky, tak i ty ošizené, naleznete vedle sebe bez jasného rozlišení, proto je třeba dávat pozor, aby vám v košíku místo čokolády neskončila figurka, na jejíž etiketě bývá napsáno kakaová poleva nebo kakaová pochoutka. Hned na první pokus jsme v pražském supermarketu Tesco objevili Mikuláše, který měl s čokoládou jen pramálo společného. Navíc jsme u tohoto výrobku zaznamenali i chybu na e-shopu zmiňovaného řetězce, kde je figurka zařazena v kategorii Čokoláda a čokoládové figurky. Složení přitom hovoří jasně – na prvním místě je cukr, ztužený palmový tuk, syrovátkový prášek z mléka 13,5 % a kakaový prášek se sníženým obsahem tuku 4,8 %. Takto složení pravé čokolády vypadat nemůže.

„Pokud je v názvu uvedeno čokoláda nebo čokoládový, musí jít o výrobek obsahující zejména kakaové máslo. Zároveň nesmí čokoláda obsahovat méně kakaového másla, kakaové sušiny a mléka či mléčné sušiny, než je stanoveno vyhláškou. Naopak typickým znakem ‚ne‘čokolád je nahrazení kakaového másla rostlinným tukem,“ vysvětluje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest. Na trhu najdeme různé druhy čokolády, nejběžnější a také nejoblíbenější je mléčná, která podle platných předpisů musí obsahovat nejméně 25 % celkové kakaové sušiny a 3,5 % mléčného tuku. Hořkou čokoládu charakterizuje nejméně 35 % obsah kakaové sušiny, výrobky vyšší jakosti (extra) pak 43 %. Existuje i řada hořkých čokolád s mnohem vyššími podíly kakaa. U bílé čokolády vyhláška obsah kakaové sušiny nepředepisuje, říká však, že musí obsahovat nejméně 20 % kakaového másla, 3,5 % mléčného tuku a také alespoň 14 % mléčné sušiny.

Jednoduchou radou pro spotřebitele je, číst informace na etiketách. Figurky z pravé čokolády na čokoládu upozorňují už v názvu, ale i tak je dobré si na obalu ověřit, zda skutečně obsahují alespoň 25 % kakaové sušiny či 20 % kakaového másla v případě bílé čokolády. Vzhledem k tomu, že výrobci musí uvádět použité suroviny v sestupném pořadí podle množství, u pravé čokolády je vždy na druhém místě po cukru uvedena kakaová hmota nebo kakaové máslo, nikoli rostlinný tuk. Pokud se v názvu výrobku místo slova čokoláda objevuje kakaová pochoutka, poleva či hmota, je třeba mít se na pozoru. Pravděpodobně jde o náhražku čokolády, v jejímž složení je hned po cukru uváděn některý z rostlinných tuků a sušená mléčná syrovátka, případně sušené odtučněné mléko. Až pak zpravidla následuje kakaový prášek.

Zdroj: dTest

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2023, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz