6. 10. 2013 - PRAHA - Mozzarella, salát caprese nebo pizza – to jsou pochoutky, které dala světu jihoitalská oblast Kampánie. Právě pizza je druhým nejoblíbenějším jídlem Čechů.
Denně se jí v tuzemsku sní kolem 85 tisíc kusů. Ročně Češi spořádají 31 milionů italské speciality, na celém světě je to pak 30 miliard. Italská kuchyně je ale pestřejší, než si většina lidí myslí.
Italské speciality se postupně rozšířily do celého světa a v žebříčcích popularity pravidelně obsazují první místa. Italská gastronomie nabízí více než 400 druhů sýrů, 600 typů těstovin, čerstvé ovoce a zeleninu, ryby, mořské plody, v Česku netradiční druhy rýže a množství čerstvých bylinek. K italské kuchyni však patří i klobásy, salámy a vynikající vína. „S týmem restaurace La Veranda jsme začátkem září navštívili jih Itálie, konkrétně oblast Kampánie. Přivezli jsme řadu zajímavých receptů, které servírujeme od 7. do 20. října. V menu nechybí řada předkrmů s mozzarellou, specialit s čerstvými rybami a mořskými plody, jako například penne s kalamáry nebo špagety s ančovičkami a lahodné dezerty, jako třeba sorbet z limoncella,“ vyjmenoval Radek David, šéfkuchař restaurace La Veranda.
Pro italskou kuchyni jsou typické značné regionální rozdíly. Pro oblast Kampánie je charakteristické pěstování citrusů, především citronů a grepů, které se ve zdejší gastronomii objevují velmi často. „Mezi místní delikatesy patří crostini – malé topinky – s buvolí ricottou a citronovou marmeládou nebo tartar z tresky s citronovým dresinkem. Do regionu Kampánie patří městečka Amalfi, Capri a Sorrento, která jsou vyhlášená citronovým likérem limoncello. Typická je hojná konzumace ryb a mořských plodů. Na jídelníčku nechybí různé úpravy mušlí, kalamár, krevet a mořských i sladkovodních ryb,“ popsal místní gastronomii Radek David.
Hlavním městem regionu je Neapol s typickou neapolskou pizzou, která se zde prodává od 18. století. Italové stále dodržují původní postupy a pizzu pečou v kamenných pecích vytápěných dřevem, což jí dodává specifickou chuť. „Slavným sýrem Kampánie je mozzarella, ta se na pizzu začala přidávat až v roce 1889. Ta pravá, vyráběná z buvolího mléka, nese označení Mozzarella di Bufala Campana DOP. Velmi populární je salát caprese, který dostal jméno podle ostrova Capri. Jeho příprava je velmi snadná, stačí kvalitní mozzarella, čerstvá rajčata a bazalka, sůl, pepř a olivový olej,“ popsal Radek David.
Itálie se může pyšnit nejen vynikajícím jídlem, ale i skvělým vínem. Je největším producentem a exportérem vína na světě. Sami Italové víno milují a v jeho spotřebě na obyvatele jsou za Francií druzí na světě. „Vinice v Kampánii patří k vůbec nejstarším v Itálii, jejich historie je stará kolem tří tisíc let. Vinohrady Kampánie se rozkládají přibližně na 40 tisících hektarů. Mezi zdejší legendy patří vinařství Mastroberardino. K jeho nejznámějším bílým vínům patří Greco di Tufo, Fiano di Avellino a Falanghina. Nejvýznamnější modrou odrůdou je Aglianico, ze kterého vzniklo nejslavnější víno – Taurasi,“ doplnil Radek David.
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.