Štamgast & Gurmán

SVATOMARTINSKÉ HODY LÁKAJÍ NA GURMÁNSKÉ ZÁŽITKY A ORIGINÁLNÍ PROSTŘEDÍ

SVATOMARTINSKÉ HODY LÁKAJÍ NA GURMÁNSKÉ ZÁŽITKY A ORIGINÁLNÍ PROSTŘEDÍ

8. 11. 2013 - BRNO - Necelý týden zbývá do zahájení čtvrtého ročníku brněnských Svatomartinských hodů. Gastronomický festival, který probíhá v období od 11. do 17. listopadu, nabídne i letos milovníkům dobrého jídla a vína řadu gurmánských specialit od nejlepších brněnských kuchařů i degustace svatomartinských vín na tradičních i méně obvyklých místech.

Nově tak bude možné ochutnat svatomartinská vína třeba v podzemních prostorách Labyrintu pod Zelným trhem.

Svatomartinské hody začínají již tradičně 11. 11. na Petrově, odkud se po 10. hodině vypraví početný svatomartinský průvod. Role sv. Martina se letos ujme zpěvák s atletickou postavou Martin Maxa, který pojede na bílém koni v čele průvodu přes Zelný trh na náměstí Svobody. Tady společně s několika tisícovkami Brňanů přesně v 11. hodin připije prvním svatomartinským vínem a odstartuje tak nejen tradiční košt, ale celý hodový týden na různých místech v Brně. „Svatomartinské hody opět proběhnou v restauracích, Městském divadle Brno, ale nově i v brněnském podzemí,“ uvádí Tomáš Vican za Brněnské hody, o.s.

01109-foto_2012_3.jpg

Od 12. 11. bude možné v každou celou hodinu vstoupit do tajemných prostor Labyritnu pod Zelným trhem a absolvovat zde komentovanou prohlídku spojenou s ochutnávkou více než 50 vzorků letošních svatomartinských vín. „Atraktivní podzemní prostory umocní atmosféru ochutnávky vín, a navíc se lidé dostanou do míst, kam se běžně návštěvníci nedostanou,“ vysvětluje Tomáš Vican důvody, proč se hody letos přesunuly i do těchto míst.

01109-kost.jpg

Hlavním centrem dění hodů budou však opět vybrané brněnské restaurace, kterých se do projektu letos zapojilo šestnáct. Základem vícechodových svatomartinských menu, které budou v týdnu od 11. do 17. listopadu servírovat jednotlivé restaurace, je samozřejmě husa. Jak ale sami kuchaři Martin Andrýsek z restaurace Green, Pavel Kovář z Noem Arch nebo Jaroslav Kolbasovský z restaurace Boulevard uvádějí, už to není jen o obyčejné pečínce na kmíně s kysaným zelím a knedlíkem. Shodují se, že je třeba do starých receptů dát něco navíc, aby byly zajímavé a moderní.  Sami kuchaři také pociťují vzrůstající zájem veřejnosti o tento znovuobnovený svátek. „Za poslední tři roky jsme zaznamenali každoročně nárůst asi o padesát prodaných porcí svatomartinského menu,“ uvádí Jaroslav Kolbasovský, šéfkuchař restaurace Boulevard, a dodává: „počítám, že letos bychom se mohli dostat až na dvě stě porcí.“

01109-Husa_a_vina.jpg

Právě z důvodu zvyšujícího se zájmu je proto místa v restauracích i jednotlivá menu vhodné objednat prostřednictvím rezervačního systému na www.svatomartinskehody.cz. Zde jsou k dispozici také informace, jak si zajistit prostřednictvím portálu Turistického informačního centra Brno vstup do Labyrintu pod Zelným trhem, kde je rezervace míst kvůli omezené kapacitě nutná (www.vstupenky.ticbrno.cz).

Součástí Svatomartinských hodů budou i letos představení činoherní a hudební scény Městského divadla Brno, která v době konání hodů doprovodí degustace vín moravských vinařů přímo v prostorách divadla.
Záštitu nad Svatomartinskými hody převzal primátor statutárního města Brna Bc. Roman Onderka a Vinařský fond ČR.

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2020, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz