29. 11. 2013 - Hostina bez sýru je jako kráska bez jednoho oka tvrdí jedno přísloví a něco na něm bude. Nejen že se bez něj neobejde žádná hostina, ale ani žádný jídelní lístek, kde sýr najdeme u předkrmů, polévek, hlavních jídel i dezertů a moučníků. Proč to tak je?
Některý z mnoha druhů sýrů zkrátka miluje každý. Vše o vaření vám o nich něco málo říct.
Sýr je potravina stará jako civilizované lidstvo. Kdy a kde byl vyroben první sýr se sice asi nikdy nedozvíme, ale je pravděpodobné, že první sýry okusili zemědělci v Mezopotámii, kteří jako první chovali domácí skot také pro mléko.
V Čechách hovoří písemné zprávy o výrobě sýra v 10. století. Ve tvaru kol jej podle dochovaných záznamů dopravoval do Prahy dřevař z Pošumaví. Slavnou pověst měly olomoucké syrečky, které se jako jediný původní český sýr vyvážely do světa a na první mlékařské výstavě obdržely v roce 1872 ve Vídni dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili.
Tvarůžkům navzdory ale nejsme sýrařská velmoc, na rozdíl od zemí jako Francie, Švýcarsko a Nizozemsko, které si ze sýra udělaly významný vývozní artikl a dnes je součástí jejich národní identity.
Z výživového hlediska jsou kvalitní sýry důležitým zdrojem bílkovin, minerálních látek (především vápník a fosfor) a vitamínů (zejména skupina B, tučnější sýry obsahují také vitamín A a D). Kromě toho obsahují také tuk a laktózu.
Dělíme je podle mnoha hledisek, a to zejména podle zvířete, z něhož pochází mléko, obsahu tuku v sušině , tvrdosti a způsobu srážení a zrání. Získáme tak celou paletu sýrů od čerstvých kyselých a měkkých po polotvrdé až extra tvrdé, zrajících krátce či dlouho o různé tučnosti.
Znalci tvrdí, že nejlepší je sýr konzumovat jen tak, avšak zřejmě zásluhou italů, kteří je začali přidávat do těstovin a pizzy, dnes sýry hojně sypeme všemožná jídla, kde co s nimi zapékáme a u nás dokonce ve velkém smažíme. Přitom rozpuštěný kvalitní sýr chutná skvěle i bez obalu, jak dokládá v současnosti po celém světě rozšířená pochoutka Fondue.
Ať už sýr zpracováváme jako ingredienci nebo si jej dopřáváme samotný, gastronomie by bez něj byla mimořádné chudá a myši, alespoň ty animované, by bezpečně umřely hlady :-). Tak řekněte "sýr" a běžte si některý zakousnout.
Počet porcí: 4
Ingredience:
Postup přípravy:
V malém hrnci nechte rozpustit máslo,přidejte mouku a prošlehejte.Za stálého šlehání přidávejte mléko,sůl,pepř, muškátový oříšek.Do vychladlé směsi vmíchejte žloutky,přidejte nastrouhaný sýr,kypřící prášek vyšlehaný sníh z bílků a lehce promíchejte.Rozdělte do malých zapékacích misek-jen asi do 3/4- a pečte v troubě vyhřáté na 180°C přibližně 30 minut
Počet porcí: 4
Ingredience:
Postup přípravy:
Můžeme použít ledový, římský či hlávkový salát dle chuti a dostupnosti.
Salát umyjeme, v odstředivce nebo v sítu zbavíme přebytečné tekutiny a natrháme na kousky. Vložíme jej do salátové mísy, přidáme nadrobno nasekané olivy a na malé kousky nakrájenou papriku, ochutíme solí a pepřem a pokapeme olejem.
Přimícháme mascarpone a citronovou šťávu. Dobře promícháme.
Zajímavosti, rady, doporučení:
Zvadlé salátové listy vzkřísíte tím, že je asi na deset minut ponoříte do studené citronové vody.
Salát doporučujeme TRHAT, nikoli krájet! Trháním se zmenšuje tzv. „plocha řezu“, salát tak pouští méně šťávy a pomaleji vadne. Navíc nepřichází do styku s kovem.
Počet porcí: 2
Ingredience:
Postup přípravy:
Hrušky zbavíme jádřinců a nakrájíme na měsíčky. Těsto si dáme na tác. Cibuli nakrájíme na měsíčky. Celý pepř rozdrtíme v hmoždíři. Hrušky, cibuli a gorgonzolu rozprostřeme na těsto. Posypeme pepřem a rozmarýnem. Nakonec pokapeme olejem. Pečeme 20 minut ve vyhřáté troubě na 190 stupňů. Rozkrájíme a můžeme podávat.
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.