6. 12. 2013 – Čerstvý sýr s mnohostranným využitím a s nepřehlédnutelnými nutričními vlastnostmi, to je ricotta. La Formaggeria radí, jak ji v kuchyni používat, chutné a zdravé recepty a několik dalších zajímavostí.
Vzácný dar, který je tu snad odpradávna. Pravděpodobně už staří Egypťané a Sumerové vyráběli a konzumovali tento mléčný výrobek, jehož největší sláva přišla po středověku. Řeč je o ricottě, tradičním italském výrobku. Klasická ricotta, vyráběná ze syrovátky, se vyznačuje měkkou a zrnitou konzistencí a svěží sladkou mléčnou chutí, přesně takovou, jakou má ricotta nabízená v prodejnách La Formaggeria Gran Moravia. Právě pro svou čerstvost je velmi choulostivým výrobkem, který by se měl spotřebovat během několika dnů. Zároveň je díky své jemné chuti ricotta oblíbená dospělými i těmi nejmenšími. Mnoha dětem maminky a babičky už dávno připravovaly a i dnes jim chystají jednoduchý a oblíbený dezert
Stačí smíchat dobrou čerstvou ricottu s cukrem nebo medem, můžete posypat i trochou kakaa. Recept vylepšíte přidáním nastrouhané čokolády, šlehačky, ořechu, mandlí, ale i čerstvého nebo sušeného ovoce.
Snadno a se zaručeným úspěchem tak připravíte zdravý a plnohodnotný dezert na závěr oběda. Výhoda ricotty ale nespočívá jen v jednoduchosti používání. Také z pohledu obsažených živin má vysokou cenu.
Ricotta je bohatá na proteiny s vysokou biologickou hodnotou. Obsahuje důležité množství vápníku, který se snadno vstřebává, vitamíny B1, B2, B3 a A, minerální soli, především sodík, draslík a fosfor. Obsahuje nízké množství tuků a kalorií, pokud ovšem do ricotty nebyla přidána smetana. Právě proto je ideální stravou také pro ty, kteří potřebují dodržovat nízkoenergetické diety. Všechny výživové složky ricotty jsou důležité jak v jídelníčku dětí, tak ve stravě starších lidí.
Ricotta by měla mít ve chvíli nákupu pěknou živou barvu a jemnou mléčnou vůni. Pokud ji nebudete jíst hned, je dobré ji uskladnit v krabičce s víčkem, aby si zachovala všechny své vlastnosti až do chvíle jejího použití. V každém případě by tento čerstvý sýr měl být spotřebován během pár dnů. I starší ricottu lze použít pro přípravu různých jídel, tepelná úprava totiž prodlužuje její trvanlivost.
Způsobů, jak ricottu používat, je tolik, že by bylo možné napsat o tom knihu.
Stačí zpracovat ricottu s_trochou oleje, přidat čerstvé bylinky dle chuti (bazalku, tymián, pažitku, brutnák, jarní cibulku, petrželku, česnek), sul a pepř a směs ozdobit listy bazalky či petrželky. Tuto chutnou bylinkovou ricottu můžete podávat s topinkami, případně potřenými česnekem, nebo s košíkem pečiva, kde bude chléb, krekry a tyčinky grissini.
Pokud chcete připravit vydatnější pokrm, můžete přidat trochu čerstvé smetany, aby byla směs krémovější, a podávat s vařenými brambory.
Ricotta je královna prvních chodů. Do plněných čerstvých těstovin, cannellonů, ale i k dochucení. Pokud smícháte ricottu s šafránem a zpracujete s trochou oleje, můžete výslednou směsí ochutit různé druhy těstovin, jako jsou gnochetti ci maccheroni. V letní verzi můžete přidat čerstvá rajčátka nakrájená na malé kousky. Ricotta je mimořádným pomocníkem také při přípravě rizot. Uvařte klasické rizoto se špekem, nahraďte víno pivem a nakonec vmíchejte trochu ricotty, na talířích posypte silnou vrstvou sýra Gran Moravia. Uvidíte, jak si budou vaši hosté pochutnávat.
Můžete připravit následujícím způsobem: Pekáček vyložte pečícím papírem a doprostřed dejte ricottu. Osolte a lehce pokapejte citronem. Pečte v troubě při teplotě 160 stupňů asi 2 hodiny, nebo dokud nebude mít pěknou hnědou kůrku. Vaše zapečená ricotta je hotová, stačí k ní udělat dobrý salát ze sezónní zeleniny a servírovat na stůl.
A nakonec něco sladkého – Crostata z ricotty. Vezmete 400 g ricotty, pridejte 2 vejce smíchaná s cca 200 g cukru (nebo méně, pokud nemáte rádi příliš sladká jídla), přidejte 200 g čerstvé smetany a nastrouhanou kuru z půlky pomeranče. 350 g listového těsta rozdělte na dvě části, menší a vetší, rozválejte na dva pláty. Na vymazaný a moukou vysypaný plech položte vetší plát, vidličkou udělejte dírky, nalijte směs a zakryjte druhým plátem. Pečte v troubě při 190 stupních asi 40 minut. Po vychladnutí koláč posypte cukrem a podávejte.
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.