7. 2. 2014 - Receptů z brambor není nikdy dost, a tak vám po čase Vše o vaření opět přináší několik originálních tipů. Třeba díky nim zjistíte, že hranolky, ameriky, krokety a chipsy nejsou tím nejlepším, co se dá z brambor připravit.
Ovšem naši předci by vám zřejmě řekli, že nejlepší jsou brambory jen tak. Nejběžnější přípravou totiž odjakživa bylo vaření brambor ve slupce nebo pečení v ohni. Uvařené se pak na stole loupaly, solily a zapíjely mlékem nebo podmáslím.
Když se na však na loupané brambory přidala cibulová jíška, říkalo se jim zajíšené. V mnoha oblastech Čech a Moravy se jedly brambory s tzv. přibírkou. To znamenalo nabrat si na lžíci brambory a k nim přibrat polévku z kyselého mléka nebo podmáslí. Dále se jedly brambory mačkané či šťouchané a oblíbená lepenice(brambory s kysaným zelím a cibulkou), nebo brambory omaštěné škvarky.
Když naše prababičky zjistily, že se z brambor dá vytvořit velmi kompaktní těsto, začaly z něj připravovat šišky, které ihned omastily, aby se neslepily a sypaly je cukrem a mákem, tvarohem, pracharandou (rozemletými sušenými hruškami), perníkem, polévaly rozvařenými povidly nebo pokapávaly medem, případně se jedly naslano podobně jako vařené brambory - omaštěné škvarky a smíchané se zelím nebo kapustou.
Vzácněji se z těsta vařily knedlíky, které se však nepodávaly k masu jako nyní, ale byly samostatným pokrmem. Mastily se sádlem se smaženou cibulkou, restovanou slaninou, nebo škvarky a jedlo se k nim zelí sladké i kysané.
Připravovaly se také chlupaté knedlíky ze syrových brambor, které se podávaly jako samostatné jídlo se zelím nebo omáčkou, nejčastěji houbovou, křenovou nebo česnekovou. Sypaly se ale i mákem nebo jen omastily sádlem.
Nesmíme zapomenout na placky. Pekly se na plotně i v troubě z těsta, které tvořily jen vařené brambory, hrubá mouka a vejce, ochucené pouze solí a kmínem. Tyto jednoduché placky jsou prý na vysočině dodnes natolik oblíbené, že se přikusují i ke kávě!
A co teprve brambové kaše! Vařily se nejčastěji dva druhy - hedvábná byla s mlékem, jak ji známe i dnes a pak kaše nastavovaná krupkami nebo jáhlami. Ta se mastila sádlem s cibulkou nebo polévala povidly.
Sbíhají se vám na tyto výživné dobroty sliny, nebo vám rustikální úprava brambor podle našich babiček není po chuti? Ať tak či tak, určitě vám budou chutnat některé z receptů:
Počet porcí: 4
Ingredience:
Postup přípravy:
Špenát připravíme přesně podle návodu, osolíme a opepříme.
Brambory uvařené v šupce oloupeme a nastrouháme. Špenát, brambory, vejce a strouhanku smícháme a vypracujeme hladké těsto. Přidáme česnek, muškátový oříšek, sůl a pepř.
Namočenou rukou tvarujeme placičky, které opékáme na rozehřátém oleji dozlatova a dokřupava.
Počet porcí: 4
Ingredience:
Postup přípravy:
Listový salát dochutíme olivovým olejem, octem, solí a pepřem. Rozložíme do středu talíře a přidáme tuňáka. Na rozpálené pánvi opečeme brambory po obou stranách a přidáme k salátu. Fazolky dochutíme a také přidáme. Vařená vejce rozčtvrtíme a servírujeme. Červenou cibuli povaříme ve vinném octě s cukrem. Vychlazené servírujeme.
Na marinovanou červenou cibuli: 1 červenou cibuli, 1 dl vinného octa, 1 lžíci cukru
Počet porcí: 4
Ingredience:
Postup přípravy:
Teplé brambory rozmačkejte s máslem na kaši.Do kaše vmíchejte postupně mouku vejce a parmazán.Podle chuti osolte.Pomocí dvou lžic tvarujte kuličky,které smažte ve větší vrstvě tuku.Nechte okapat na papírovém ubrousku a hned podávejte.
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.