24. 2. 2014 - Toskánsko je turistickým magnetem Itálie.Láká nespočtem historických památek, novodobými stavbami, ale také překrásnou krajinou ověšenou hrozny. Ať už se do Toskánska vypravíte na jaře nebo v létě, cestu za poznáním si můžete zpestřit zastávkou u proslulé vinařské rodiny Antinori, kde ochutnáte nejen kvalitní víno, ale také výtečnou místní kuchyni.
Příjemné gastronomické putování si můžete okořenit návštěvou šikmé věže v Pise, kde vás kromě tohoto historického unikátu čekají i další světové rarity.
Během cestování Toskánskem zavítejte do města Bargino. Objevíte zde Antinori nel Chianti Classico, chrám zasvěcený vínu, který nemá v Itálii obdobu. Jde o architektonicky jedinečnou stavbu, která je citlivě vsazená do scenérie plné vinic, olivových hájů a dubového porostu. Můžete zde nasát atmosféru linií působivé sklepní architektury, procházet se prostory s uskladněnými sudy nebo nahlédnout do práce místních zaměstnanců, kteří vám vysvětlí různé fáze výroby vína. Součástí sklepních prostor je i muzeum, kde je k vidění část z historické umělecké sbírky rodiny Antinori společně s díly mezinárodně uznávaných umělců, mezi které patří Yona Friedman, Rosa Barba a Jean-Baptiste Decavele.
Rodina Antinori hospodaří na toskánské půdě už více než 600 let. Její vinice v okolí středověké pevnosti Castelo della Salla, charakteristické svou jílovitou půdou tvořenou naplaveninami na podloží sopečného původu, jsou jako stvořené k procházkám. Uvidíte zde mnoho tradičních odrůd, hlavě Procanico a Grechetto. „Vinařství rodiny Antinori je však proslulé především vínem Orvieto Clasicco. Produkuje se zde ale také chutný domácí kozí sýr a olivový olej. Vinice s pevností najdete nedaleko toskánských hranic, zhruba 18 kilometrů od historického městečka Orvieto,“ přibližuje Filip Jantač z Global Wines.
Obr.: Antinori nel Chianti Classico - muzeum; zdroj: Global Wines; Obr.: Castello della Salla, foto zdroj Antinori
V Toskánsku stojí určitě za vidění šestipatrová šikmá věž v Pise. Světová rarita, jejíž stavba byla zahájena v roce 1173, se začala naklánět již při dostavbě třetího patra, a to kvůli nevhodnému podloží. Do své konečné výšky 55 metrů dorostla v průběhu dalších staletí. Nejvyšší výchylka věže dosáhla 4,5 metru od osy stavby. V Pise si můžete prohlédnout také baptisterium, nevětší křtitelnici na světě, kde byl pokřtěn Galileo Galilei. Za návštěvu stojí i starobylý hřbitov, kde leží významné osobnosti města.
Pokud vám během putování Toskánskem vyhládne, okuste jedinečnou místní kuchyni, která pracuje především s domácími surovinami. Snoubí se v ní jednoduchost ingrediencí s rafinovaností požitku. „Dejte si třeba grilovaný zvěřinový biftek z divočáka, jelena nebo zajíce Baptisterium. Přikusovat můžete dobře propečený nesolený bílý chléb. Chybět samozřejmě nemůže kvalitní víno. Ke grilovanému masu je vhodné například Villa Antinori Rosso Toscana IGT, které jej doprovodí šťavnatou ovocnou chutí s tóny třešní, višní a náznaky kakaa, čokolády a pralinek. Vůně je výrazná, ovocná s převahou kompotovaného ovoce. Jedná se středně plné a středně dlouhé víno se skvěle zakomponovanou kyselinou,“ uzavírá gastronomickým tipem Filip Jantač z Global Wines.
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.