5. 5. 2015 - Jižní Tyrolsko je svérázný kraj. Na jednom místě se zde setkávají středomořský uvolněný způsob života a alpská zemitost.Oba tyto prvky se kromě různorodosti krajiny a rozmanitosti zvyků a tradic projevují také v místní kuchyni.
Její věhlas se šíří široko daleko a také právě ona bývá často největším lákadlem pro turisty přijíždějící do tohoto kraje pod vrcholky Dolomit. Řada z nich pak směřuje své kroky do selských šenků, které nabízejí domácí produkty ze statku pod hlavičkou značky „Roter Hahn“garantující vysokou kvalitu servírovaných potravin i služeb.
Jídlo bývá také ústředním tématem mnohých festivalů a slavností probíhajících v Jižním Tyrolsku po celý rok. V březnu je možné navštívit Festival sýrů, na konci června slavnosti jahod, v září je možné ochutnat tradiční kuchyni v rámci Jihotyrolských knedlíkových slavností a v říjnu si pak přijdou na své milovníci masa při Špekovém festivalu. Vrcholem gastronomických oslav je však Törggelen, svátek nového vína, kdy na konci září lidé slaví konec vinné sklizně a chodí z farmy na farmu, jedí, pijí a hlavně ochutnávají nová vína. Ty pak doplní nejtypičtější pokrm tohoto období - jedlé kaštany, na které je možné narazit takřka na každém kroku a ve všech možných úpravách - v nabídce jsou i takové speciality, jako kaštanová marmeláda nebo polévka. Letošní Törggelen začíná 26. září a opět nabídne pestrou směsici zábavy, dobrého jídla a pití a spoustu příležitostí k poznání tradiční jihotyrolské kultury.
Speciality jihotyrolské kuchyně je však možné ochutnat po celý rok, a to v tradičních selských šencích pod značkou kvality Roter Hahn. Narazit můžete na dva typy. Buschenschank, jejichž poznávacím znamením jsou svazky větviček (busch) připevněné na dveřích, podávají pouze víno vlastní výroby. V Hofschank vám nabídnou vína z celé oblasti Jižního Tyrolska. V obou na vás však čeká nezapomenutelný zážitek v podobě tradičních jídel, 80 % surovin zde totiž musí být z regionu a 30 % přímo z dané farmy.
Selských šenků, které stojí za návštěvu, jsou v této malebné krajině desítky, ale ten, který byste rozhodně při svých cestách neměli vynechat je Griesserhof. Tento Buschenschank se nachází v památkově chráněné usedlosti severně od Brixenu na úpatí strmé vinice. Dříve sloužil k ubytování biskupa, dnes se v něm rodina Paula Hubera neméně starostlivě od září do března stará o plné žaludky svých hostů. V nabídce je to nejlepší, co tradiční jihotyrolská kuchyně nabízí – kroupová polévka, špenátové ravioly, bramborové pirožky se zelím, domácí klobásky, špek a sýr. Svlažit hrdlo si pak můžete,
kromě vynikajících místních vín, také domácími limonádami, třeba třešňovou či bezovou. A pokud máte rádi něco sladkého, zkuste smažené plněné taštičky Krapfen nebo Císařský trhanec. A právě poslední jmenovaný, Kaiserschmarrn, si můžete vyzkoušet i doma, podle tradičního receptu, který laskavě poskytla selka právě z Griesserhofu.
Císařský trhanec Kaiserschmarrn
Přísady:
5-6 vajec
80 g másla
1/4 l mléka
3 polévkové lžíce cukru
160 g mouky
60 g namočených rozinek
špetka soli
Postup:
Mléko, prosátou mouku a špetku soli pořádně rozmíchejte. Přidejte vajíčka a lehce je zašlehejte. Nechte chvíli odležet. Na velké pánvi zahřejte půlku másla, těsto nalijte na pánev a na mírném ohni opečte do světle hněda spodní stranu. Nahoru nasypte rozinky, poté těsto otočte, trochu nazvedněte a podlijte zbytkem másla. Dosmažte, dvěma lžícemi roztrhejte na velké kusy a servírujte posypané cukrem.
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.