14. 9. 2015 - Nejnovějšího průzkum veřejného mínění ukázal, že spotřebitelé sudových vín vnímají klamání zákazníků jako vážný problém, schvalují výraznější kontrolu a viditelnější značení zahraničních vín. Průzkum si nechal vypracovat Vinařský fond ČR.
Masivní rozšíření sudových vín je fenoménem posledních let a konzumenti vína si na něj velmi rychle zvykli. Alespoň někdy totiž kupují stáčená vína téměř dvě třetiny (64 %) konzumentů vína. Sudové víno spotřebitelé volí zejména pro jeho přijatelnou cenu a dobrou dostupnost plynoucí z vysokého množství provozoven stáčejících vína. Velmi citliví jsou však na klamání zejména pak u původu vína, a i proto schvalují některá uvažovaná opatření pro nápravu současného stavu.
* Spotřebitelé, kteří alespoň někdy kupují sudová vína
„Průzkum v zásadě potvrdil to, co vinařské instituce říkají již několik let. Problém není sudové víno jako takové. To si zákazníci oblíbili a má na našem trhu nepochybně své místo. Nepřijatelné je ale klamání spotřebitelů,“ shrnul výsledky průzkum ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu.
„ Masivní rozmach nelegálního trhu umožňují na jedné straně desetitisíce prodejních míst a na straně druhé nedostatečné množství kontrolorů SZPI a dále neefektivní kontrola ze strany ostatních orgánů státní správy,“ komentoval výsledky průzkum JUDr. Tibor Nyitray, prezident Svazu vinařů ČR a dodal: „Zaměňování původu vína je ale jen jedním z celé řady problémů sudových vín. Kontroly ukázaly také mnoho případů pančování, tedy přimíchávání nepovolených látek do vína. A to je, nejen ve světle nedávné metanolové aféry, mnohem závažnější problém. Nekalým trhem se sudovými víny ale v neposlední řadě trpí také naši vinaři, kteří mohou podvodníkům jen stěží konkurovat poctivým moravským vínem.“
Státní zemědělská a potravinářská inspekce provedla jen v loňském roce celkem 349 kontrol zaměřených na falšování tichých vín. Zkontrolovala 1040 vzorků vína, z nichž 508 nevyhovělo zákonným požadavkům.
Řešením, které mimo jiných navrhuje také Svaz vinařů ČR, je přísnější regulace (opakovaně neplnitelné obaly, výraznější značení atd.) a zintenzivnění kontrolní činnosti, včetně zavedení trestného činu – pančování vína.
Více informací o moravských a českých vínech naleznete na: www.vinazmoravy.cz a www.vinazcech.cz.
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.