18. 4. 2016 – ITÁLIE - Psal se rok 1933, když se jistý odvážný a progresivní Ital rozhodl ve své domovině založit obchodní skupinu obdobně smýšlejících vinařů. Dali hlavy dohromady a začali společně dělat fantastická vína. A jejich potomci je dělají dodnes...
Cantina San Donaci, tak se jmenuje společenství vinařů, kteří v oblasti jižní Itálie v okolí stejnojmenné vesnice vyrábí bezkonkurenční vína. Vína, která mají sýrárny Boutique Gurmán nově v nabídce. Vína, která stojí za to vyzkoušet.
Společenství vinařů připomíná volně naše dřívější zemědělská družstva. Ovšem s tím obrovským rozdílem, že tamní vinaři do nich vstupovali zcela dobrovolně. Když se totiž dalo dohromady více vinařů, snižovali si tím navzájem rizika, která jednotlivcům hrozí. A přesně tak uvažoval Agro Salento, který se rozhodl jedno takové sdružení založit. Bylo to v roce 1933, a k našemu nadšenci se přidalo dvanáct vinařů. Každý z nich vypěstoval hrozny, ty pak dali dohromady a vyráběli víno. O zisk se dělili rovným dílem. Přicházely první úspěchy, a spolu s nimi po překonání prvotní nedůvěry i další členové. Přečkali společně horší roky, válku a neustále rostli. „Množstvím členů získalo sdružení mnoho výhod. Společně nakoupili drahé a moderní vybavení na výrobu vína. Když měl někdo zrovna špatný rok, díky ostatním to nepocítil. V současné době tak seskupuje Cantina zhruba 500 vinařů,“ nastínila Pavla Sližová, která ve vinařství pracuje a hlavně - v Itálii žije již patnáct let a nyní zprostředkovává spolupráci s Boutique Gurmán. Prozradila, že typickým členem společenství je pětasedmdesátiletý vinař, který celý svůj život zasvětil pěstování hroznů a výrobě vína. Je to člověk, pro něhož je práce celý jeho život. Dělá ji poctivě a dává do ní celé své srdce, ostatně stejně jako jeho otec, děd, praděd, prapraděd….. .
Jestli se to tak dá říct, tak víno z oblasti San Donaci má štěstí. Roste totiž v místech, na kterých se mu snad ani nemůže nedařit. Hodně slunce, úžasné klimatické podmínky, bohatá půda, čistá příroda a lidé, kteří to umí. Sečteno podtrženo, když se přidá i dlouhá tradice, je zaděláno na fantastický výsledek. Mnohé odrůdy, které zde rostou, jsou tradiční, se staletou historií. „Navíc vyrábíme víno bez použití chemie, vždy s ohledem na tradici. Ovšem v moderním provozu. Díky tomu u nás vznikají plná, strukturovaná a vysoce kvalitní vína. Suchá, s ovocnou dochutí. Taková, která se dobře pijí,“ usmála se Pavla. Sama miluje tu chvíli, kdy jsou hrozny tak zralé, že pouhé kapky deště by je zaručeně zničily. Doslova pukají a jsou plné sladké šťávy. „Máme zde naše tradiční odrůdy Negroamáro, Primitivo a Malvasia Nera. Ze známějších pak pěstujeme Chardonnay, Syrah a Cabernet,“ vysvětlovala Pavla. Sdružení vinařů má svého sklepmistra a enologa Ten má na svědomí zdařilé kupáže, kdy jako alchymista vymýšlí, jaké odrůdy lze dát k sobě a v jakém poměru, aby byl výsledek co možná nejlepší. Netřeba dodávat, že semu to dokonale daří. „Neposledně máme k dispozici kvalitní francouzské dubové sudy, ve kterých necháváme některá vína zrát. Díky nim se můžeme chlubit vynikajícími barikovanými víny. Některé zrají v sudech půl roku, jiné rok či dokonce dva roky,“ pokračovala Pavla. Společenství vinařů v současné době produkuje již skoro milion lahví ročně. Rozváží se do Německa, Belgie, Dánska, USA a dokonce i do Číny. „Ano, i v této zemi mají lidé rádi evropské víno. Nebo prostě chtějí být moderní, protože co je evropské, to je pro ně módní. Stává se, že si dávají naše víno jako dárek a obdarovaný ho pak má v pokoji ve vitríně, aby bylo vidět, a tak trochu se s ním chlubí,“ pokrčila rameny Pavla.
Vína z produkce Cantina San Donaci sbírají ocenění na evropských i zámořských soutěžích. Není se čemu divit. Jak říká vinařka Pavla, jejich červená vína pijí i lidé, kteří je jinak nevyhledávají. „Když si otevřete víno od nás, překvapí vás svou sytou barvou, úžasným buketem a lahodnou chutí. Vyzkoušejte, a uvidíte,“ usmála se na závěr Pavla.
Zatímco u nás je běžné, že si víno vybíráme podle jídla, v Itálii je to naopak. Tam si naplánují pečlivě jídelníček a k němu spárují víno. „Vlastně se dá říct, že Italové pijí víno k jídlu. Jednu láhev otevřou k předkrmu, další k polévce, jinou si dopřejí k hlavnímu chodu a další k dezertu. Jen opravu výjimečně si Italové otvírají láhev s tím, že nic nebudou jíst,“ vysvětlovala Pavla. Líbí se jí, že v našich sýrárnách si lidé mohou k jejich vínu dát sýry, které se k nim skvěle hodí.
Nechte se tedy inspirovat:
Zdroj text a foto: Boutique Gurmán, vemena.cz
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.