22. 4. 2016 – PRAHA /ROZHOVOR/ - Petr Havlíček, známý výživový poradce, hovoří o nutričním významu piva a nealkoholickém pivu jako součásti moderního životního stylu.
Spotřebitel by se měl zaměřit na dvě skupiny informací. Za prvé – na nutriční hodnoty, to znamená na energetickou hodnotu a obsahy jednotlivých živin, tj. bílkovin, tuků, sacharidů, cukrů, tuků, nasycených tuků, soli a popřípadě i vlákniny. Za druhé – na použité suroviny. Výběr by z mého pohledu měl být následující: pročíst nutriční hodnoty, pak se podívat na použité suroviny a teprve následně řešit, zda je výrobek bio, český či regionální …
Rozhodně ano. Usnadní to život jak odborníkům, tak i spotřebitelům, kteří řeší svůj životní styl.
Pro vrcholový sport, který má výrazněji odlišné nutriční požadavky, lze nealko pivo spíše než jako iontový nápoj doporučit jako nápoj regenerační, vhodný po lehčím tréninku. Důvodem je obsah dobře využitelných sacharidů, ochranných látek (flavonoidů), draslíku, hořčíku a sodíku, jejichž množství je srovnatelné s mnoha běžně dostupnými regeneračními nápoji. Rekreační sportovec může při méně náročném výkonu (například 3 hodinové vyjížďce na kole v nepříliš náročném terénu) použít nealko pivo jak při samotném výkonu, tak i po jeho ukončení.
Pokud si jde člověk občas zasportovat a nečeká od svého snažení nárůst kondice či formování postavy, pak si jedno 10 stupňové pivo po sportu může klidně dát. Pivo klasické, tedy obsahující alkohol, ale nelze doporučit jako nápoj konzumovaný v průběhu sportu. Alkohol totiž utlumuje a snižuje i pozornost a pohybovou koordinaci. Není vhodné ani jako regenerační nápoj po ukončení sportu. Důvodem je opět obsah alkoholu, který musí organismus primárně zpracovat, takže se oddaluje nástup regeneračních procesů a dochází k přetěžování jater.
Z mého vnímání lidé berou zejména ochucená nealkoholická piva jako zdravější a mnohdy chutnější a více osvěžující formu klasických limonád.
Pokud tyto nápoje porovnáme jen z hlediska jejich energetické hodnoty, dostaneme se k následujícím hodnotám (zdroj: NutriPro Expert, www.napivosrozumem.cz, http://www.coca-cola.cz/)
Pivo 10 stupňové 100ml: 43 kcal
Nealko pivo 100ml: 37 kcal
Víno červené 100 ml: 84 kcal
Coca Cola 100 ml: 45 kcal
Jednoznačně největší energetickou hodnotu má červené víno, u kterého téměř veškerá energie pochází z alkoholu. Srovnatelně je na tom Coca Cola a 10 stupňové pivo. U coly je zdrojem energie výlučně cukr, u piva jsou to sacharidy a alkohol. Nejlépe vychází tedy nealkoholické pivo, které má například skoro poloviční energetickou hodnotu (energie pochází téměř výlučně ze sacharidů) oproti červenému vínu.
Z pohledu nutričních hodnot je nealko pivo bez příchuti vhodnější. Oproti nealkoholickému pivu ochucenému obsahuje jak celkově méně sacharidů, tak i méně jednoduchých cukrů.
Pivo podporuje trávení především těžších, tzn. tučnějších jídel. Je to díky hořkým chmelovým látkám, které podporují produkci žluče. Ta je nezbytná pro správné trávení tuků. Někteří žlučníkáři tvrdí, že se jim výrazně uleví, pokud si při jídle dají skleničku kvalitního piva. Ale ne všechna piva jsou stejná, proto je třeba to „vychytat“ a najít si to správné pro sebe a popíjet jej v průběhu jídla. A je tu ještě jeden aspekt, na který se zapomíná. Malé množství piva má lehce zklidňující účinek. A právě klid organismu je základní podmínkou dobré činnosti trávicího traktu
Zdroj text a foto: Judita Urbánková
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.