26. 4. 2016 – VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Stovky návštěvníků už prošly historií a současností řeznického řemesla na Valašsku při návštěvě Muzea řeznictví ve Valašském Meziříčí.
Od otevření muzea v září loňského roku se program svatostánku všech valašských řezníků výrazně rozšířil. Součástí exkurze se stal nový film Zabijačka na Valašsku, který pro muzeum natočil filmový štáb originálního valašského filmu Děda v hlavní roli s Frantou Segradem. Více než dvacetiminutový snímek provede návštěvníky historií pravé valašské zabijačky. Vypravěčem snímku je oblíbený valašský herec a zpěvák Franta Segrado. Film je zážitkovou exkurzí do historie řemesla a je atraktivní také pro školy, právě u žáků základních škol má pomoci zpopularizovat tradiční řemeslo s řeznickým lvem ve znaku. Snímek oživuje krásné vzpomínky propojené se současností na příběhu jedné řeznické rodiny. Titulní roli řezníka ve filmu ztvárnil Karel Pilčík, zakladatel muzea a předseda představenstva MP Krásno, a. s., které je partnerem muzea. Propagovat obor Řezník – uzenář pomáhá řeznické muzeum také místnímu učilišti ISŠ-COP ve Valašském Meziříčí.
Foto: Muzeum řeznictví navštívil také legendární hudební publicista Jiří Černý.
Nejen novým filmem láká řeznické muzeum své návštěvníky. Především skupinové zájezdy oceňují prohlídky s pohoštěním. „Návštěvníci si prohlédnou řeznické stroje a další zajímavosti a po zhlédnutí filmu si pochutnají na masných a uzených specialitách z Krásna. Zapít je navíc mohou originálním pivem Řeznický lev, které výhradně pro nás vaří v nedalekém minipivovaru v Palačově,“ upozornil vedoucí muzea Aleš Linduška. Pivo je možné si odnést s sebou jako originální suvenýr v praktickém 1,5 litrovém balení.
Originální řeznické stroje z doby 1. republiky jsou hlavní atrakcí historické expozice muzea. Sál řeznického muzea pro více než 60 osob ale pravidelně ožívá také kulturou, v muzeu má navíc své stabilní místo galerie výtvarného umění. „V sále se pravidelně několikrát do měsíce střídají zajímavé koncerty, besedy nebo také hudební filmový klub. Vernisáže zahajují výstavy malířů z regionu Valašska. Vzniká tak velmi důstojné kulturní zázemí pro společenské akce. Tyto prostory je navíc možné si v muzeu pronajmout,“ prozradil vedoucí muzea Aleš Linduška. Oblíbené jsou v řeznickém muzeu také pravidelné gastronomické pořady šéfkuchaře Jana Peroutky s ochutnávkou.
Také v příštích měsících chystají v Muzeu řeznictví další novinky. K nejaktuálnějším patří populární „turistické vizitky“, které jsou v muzeu v prodeji. Více chtějí muzeum propagovat také v rámci přilehlé cyklostezky Bečva. „V návaznosti na partnerství s firmou R. Jelínek jednáme o dalším strategickém partnerství s Muzeem Olomouckých tvarůžků A. W. v Lošticích. Společným cílem je nabídnout návštěvníkům našich regionů zajímavý programový balíček, který by je provedl „chutí“ Valašska a sousední Hané. Společnou máme propagaci regionální potraviny a tuto „chuť Moravy“ chceme umět také návštěvníků nabídnout,“ nastínil další aktivity muzea Aleš Linduška.
Muzeum řeznictví bude nadále rozšiřovat své sbírky exponátů a ve spolupráci s Muzeem regionu Valašsko chce v nové expozici zmapovat také příběhy a lokality slavných valašskomeziříčských řeznictví a uzenářství. „Nabízí se také téma Krásna jako významného průmyslového městečka, které počátkem 20. století splynulo s Valašským Meziříčím. Právě na jeho odkaz navazuje dnes slavná značka MP Krásno,“ upozornil vedoucí muzea Aleš Linduška.
Zdroj text: Aleš Linduška
Zdroj foto: archiv Muzea řeznictví
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.