Štamgast & Gurmán
Toto je inzerce. Proč ji ještě u nás nemáte také? Více ZDE
Navštivte také naši fanpage na Facebooku!
Četli jste už článek Kdo "vaří" z vody? Jakou šlehačku používáte?
 
67%
 ve spreji
 
33%
 vlastní výroba
 
0%
 jinou
 
0%
 nepoužívám vůbec

U zlínského zámku zažijete středověk na vlastní kůži

23. 8. 2016 - Ve Zlíně se uskuteční první ročník rodinné zážitkové akce Žijeme středověkem! Program připomínající středověké jarmarky proběhne v sobotu 17. září od 9 do 15 hodin v parku u zámku. Zážitkový jarmark představí řemesla, ukázky dobového odívání, k ochutnání jídla podle středověkých receptur, k zábavě středověké deskové hry.

Návštěvníci uvidí česání vlny, předení na vřeténku, plstění, tkaní na lucetu, karetkách a hřebenovém stávku a síťování. Na prodej budou výrobky z vlny, ale také klobouky nošené příznivci oživlé historie. Pletení košíků předvede Hana Špalková.

K vidění i vyzkoušení budou oděvy od spodního prádla až po oděvy svrchní, pokrývky hlavy a nezbytné doplňky. Krásné dřevěné hračky nabídne Libor Jurčík, člen Sdružení lidových řemeslníků a výrobců.  Středověké deskové hry přiveze archeolog Pavel Moš, který hry vyrábí podle archeologických nálezů a iluminací. Děti si vyzkouší tvoření ze slámy a budou luštit kvíz o tajemném zlínském hradě.

Vzácným hostem programu bude rodina kovářů Arrigos, která se zabývá kovářskou, nožířskou a šperkařskou výrobou, zpracováním horniny zvané švartna, kostí a paroží. Jejich výrobky jsou replikami nálezů od doby železné po středověk.

02875-Zijeme_stredovekem_-_jidlo.jpg

Přímo na místě bude středověká kuchyně vařit v kotlíku takzvané "vaření", čili jídlo, které jedla například hradní posádka. Budou se vařit a podávat kroupy se zelím a uzeným masem a další jídla připravované podle původních receptur, například masové koláče, syrné šišky, lék na trudomyslnost podle Hidegardy von Binken a jiné pochoutky. Lahůdky bude připravovat Jana Gazdošová, která patří k hlavním garantům středověkého programu.

Text a foto: Mgr. Věra Stojarová

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2018, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz