Štamgast & Gurmán
Toto je inzerce. Proč ji ještě u nás nemáte také? Více ZDE
Navštivte také naši fanpage na Facebooku!
Četli jste už článek Kdo "vaří" z vody? Jakou šlehačku používáte?
 
67%
 ve spreji
 
33%
 vlastní výroba
 
0%
 jinou
 
0%
 nepoužívám vůbec

Salon vín proběhl ve znamení rekordů!

Salon vín proběhl ve znamení rekordů!

12. 10. 2016 - Letošní Salon vín – národní soutěž vín se stal rekordním ve všech směrech. Počet nominovaných vinařů a vinařských firem se přehoupl přes hranici 150 a počet vín, která postoupila do 1. celostátního kola soutěže, přesáhl 1100. Meziročně tedy vzrostl počet nominovaných vín o téměř 60 %.

Nominaci, tedy možnost zúčastnit se 1. kola Salonu vín – národní soutěže vín 2017, získala vína na základě výsledků v Národní soutěži vín ve znojemské, mikulovské, velkopavlovické a slovácké a ve vinařské oblasti Čechy. Celkem bylo v nominačních kolech Národní soutěže vín hodnoceno 2020 vín, což opět znamená rekordní účast a nárůst o více než 40 % oproti loňskému roku. Suverénně tak jde o největší soutěž vín u nás.

Ze 1145 vín od 157 vinařů přihlášených do 1. kola hodnocení je tradičně nejvíce vín v kategorii A, tedy bílá suchá a polosuchá vína do 12 g/l zb. cukru (591 vín), dále v kategorii E, tedy vína červená suchá a polosuchá (204 vín). Z hlediska odrůd je nejvíce Ryzlinků rýnských, dále Sauvignonů a Veltlínského zeleného.

„Letošní ročník Salonu vín je rekordním po všech stránkách. Potkaly se zde totiž dva pozitivní faktory. Prvním je stále rostoucí zájem o Salon vín – národní soutěž vín jako o naši nejvyšší soutěž a druhým byla mimořádná kvalita ročníku 2015, který soutěži dominuje. Díky tomu máme rekordní počet účastníků i nominovaných, tedy rekordy v kvalitě i kvantitě,“ komentovat významný nárůst počtu přihlášených i nominovaných vín Ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra.

02959-red-wine-1369425__180.jpg

První kolo hodnocení Salonu vín – národní soutěže vín 2017 proběhne v prostorách Národního vinařského centra ve Valticích 21. – 25. 11. Vína budou hodnotit naši nejlepší degustátoři – držitelé evropských degustačních zkoušek. V komisích budou zastoupeni vinařští technologové, sommelieři, obchodníci s vínem, novináři se zaměřením na víno a také zástupci Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Degustátoři budou hodnotit vína pomocí originálního počítačového systému ELWIS, který usnadňuje práci degustátorů a eliminuje chyby při případném sečítání bodů při tradičním ručním sečítání.

Na první kolo, ve kterém vyberou degustátoři nejlepších 200 vín, naváže finální – druhé kolo soutěže, které proběhne 8. prosince 2016 v jízdárně valtického zámku.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a otevření nového ročníku degustační expozice Salonu vín se uskuteční 3. února 2017 a pro veřejnost bude expozice otevřena od soboty 4. února. V průběhu měsíce ledna bude expozice uzavřena a bude probíhat příprava nového ročníku.

Osvědčily se také loňské novinky - zavedení „stříbrné medaile“ pro vína na 101 – 200. místě za předpokladu získání min. 83 bodů ve finálním kole a tzv. divoká karta - každý vinař, který má alespoň 1 nominaci z oblastních kol, má možnost přihlásit ještě jedno své víno nad rámec nominovaných z oblastních kol.

Více o vínech na www.narodnisoutezvin.cz a www.vinazmoravy.cz.

Text: Pavel Krška, NVC

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2018, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz