Štamgast & Gurmán
Toto je inzerce. Proč ji ještě u nás nemáte také? Více ZDE
Navštivte také naši fanpage na Facebooku!
Četli jste už článek Kdo "vaří" z vody? Jakou šlehačku používáte?
 
67%
 ve spreji
 
33%
 vlastní výroba
 
0%
 jinou
 
0%
 nepoužívám vůbec

Svatomartinská vína 2016: svěží a ovocitá, lehká a sametová

Svatomartinská vína 2016: svěží a ovocitá, lehká a sametová

24. 10. 2016 - První vína, usilující o možnost používat letos značku Svatomartinské, prošla hodnocením odborných komisí. Po prvním kole a degustaci téměř 300 vín už máme obrázek, jaká letošní svatomartinská vína budou. Bílá a růžová Svatomartinská vína budou svěží a ovocitá, příjemně pitelná s decentní kyselinkou a jemným aroma. Vína červená budou lehká a svěží s nádherně ovocitým a sametovým koncem.

Po prvním kole hodnocení byla na základě splnění kvalitativních požadavků udělena možnost používat známku Svatomartinské 248 vínům 71 vinařství, což ukazuje na velmi kvalitní ročník. Celkový počet letošních Svatomartinských vín však bude znám až po druhém kole hodnocení, které proběhne 26. 10. Do prvního kola bylo přihlášeno celkem 277 vín ze 72 vinařství.

„Podle zkušeností z předchozích let a počtu přihlášených vzorků do prvního kola lze očekávat až 2 300 000 lahví Svatomartinských vín ročníku 2016,“ upřesnil odhady letošní produkce Ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu, držitele značky Svatomartinské. „Zajímavostí je také skutečnost, že většina Svatomartinských vín bude letos poprvé opatřena šroubovacím uzávěrem. Svatomartinská vína se pijí jako mladá a nejsou určena k archivaci, a proto je pro ně tento typ uzávěru ideální.“

Hodnocení Svatomartinských vín letos zajišťoval hlavní sommelier Národního vinařského centra Ing. Marek Babisz, který popsal, na jaká vína se letos můžeme těšit:

„Vůně a chuť u odrůdy Müller Thurgau bude převážně jemně muškátová s tóny tropického ovoce a broskve. Veltlínské červené rané přináší lehce mandlovo hrozinkové aroma s ovocnými tóny zahradního ovoce a medu, v Muškátu moravském hledejme většinou vůni květu pomerančovníku, v chuti doplněnou o tóny kompotovaných mandarinek, čerstvého červeného grepfruitu a pomela.

Růžová Svatomartinská vína si letos ponesou nádech přezrálých třešní, višní, jahod, malin a červeného rybízu, se smetanovou dochutí. Bílá i růžová vína budou v letošním roce velice svěží, ovocitá s krásnou křupavou kyselinkou.

Červená vína budou obecně v letošním roce lehká a svěží s nádherně ovocitým a sametovým koncem. Vůně a chuť u odrůdy Svatovavřinecké bude připomínat černé třešně, sušené křížaly a tóny zavřených višní, odrůda Modrý Portugal zaujme hlavně tóny drobného lesního ovoce jako borůvky, brusinky, doplněné o květinové tóny a sušené štěpány.“

Tradičně nejvíce přihlášených i úspěšných vín bylo mezi bílými odrůdy Müller Thurgau, u růžových vede Svatovavřinecké a u červených Modrý Portugal.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond, který ji dále nabízí zdarma všem vinařům registrovaným v České republice a splňujícím všechna náročná kritéria. V letošním roce Vinařský fond ve spolupráci s Národním vinařským centrem již podvanácté realizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem.

Text: Ing. Jaroslav Machovec, Vinařský fond ČR

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2018, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz