12. 12. 2016 - Jak asi vypadal noční život na Manhattanu na sklonku prohibice? Představu o něm si můžete udělat snáz, než si myslíte – prostřednictvím reprintu barového průvodce z roku 1932, který je autentickým dokumentem své doby.
Podobně cenná bude jednou možná kniha zasvěcená jednomu z nejoblíbenějších koktejlů posledních let. Na třech stovkách stran popisuje Negroni ze všech možných i nemožných úhlů a propojuje koktejlový svět se světem umění, designu a dokonce i politiky.
The Speakeasies of 1932 / Když jedné mrazivé lednové noci ovládla Manhattan prohibice a velký saloon se ze dne na den stal minulostí, jeho místo zaplnily speakeasy podniky. A právě tomuto fenoménu je zasvěcena kniha The Speakeasies of 1932. Jde o reprint publikace z roku 1932 nazvané Oázy Manhattanu, jež vznikla společným úsilím dvojice přátel, karikaturisty Ala Hirschfelda a novináře Gordona Kahna, kteří své noční toulky proměnili v opilecký bedekr. Představují v něm 36 podniků z přibližně 32 000 náleven a barů, jež se v té době v New Yorku vyskytovaly.
Každý popis, v němž kromě pestrého vykreslení atmosféry a nejrůznějších detailů nechybí adresa, doprovázejí Hirschfeldovy kresby zachycující prostory, bar i lidi kolem něj. Autoři nezapomněli ani na receptury koktejlů, které jim doporučili místní barmani.
V The Bath Clubu se například servíroval horký Tom & Jerry, v The Irish Veterans Association Whiskey Sour a v The Log Cabin Prairie Oyster. Reprint s názvem Speakeasies of 1932 původní knihu doplňuje o předmluvu publicisty Peta Hamilla, která nabízí vhled do kontextu doby a tématu, ale i výjimečného přátelství obou autorů a zejména do Hirschfeldova umění karikatury. Naopak závěrečné slovo si vzal Tony Kahn, aby v něm zavzpomínal na otcovo vyprávění o mládí i na krušné časy, kdy se pro levicové smyšlení dostal na seznam zakázaných autorů. Jak správně podotkl Pete Hamill, kniha skvěle ukazuje štěstí obou autorů, že se jako mladí ocitli v době, kdy se zrovna dělo něco velkého.
Jde o autentické, přímočaré dílo, které čtenáři umožňuje alespoň v představách prozkoumat prohibiční Manhattan.
Text: Česká barmanská asociace, foto: Pixabay
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.