Štamgast & Gurmán
Toto je inzerce. Proč ji ještě u nás nemáte také? Více ZDE
Navštivte také naši fanpage na Facebooku!
Četli jste už článek Kdo "vaří" z vody? Jakou šlehačku používáte?
 
67%
 ve spreji
 
33%
 vlastní výroba
 
0%
 jinou
 
0%
 nepoužívám vůbec

Nebojte se lanýžů, nejsou ani tak drahé, jak se všude tvrdí

Nebojte se lanýžů, nejsou ani tak drahé, jak se všude tvrdí

09. 01. 2017 - Možná to někomu bude trvat déle. Možná je to u jiného láska na první pohled. Jedno je skoro jisté. Zamiluje se každý. Do koho? Přece do lanýžů, které najdete i v našich sýrárnách. Zažijte luxus, kterému podléhají milionáři na celém světě. A nebojte se, rozhodně vás to nezruinuje.

Říká se jim démanty gastronomie. Než ale před nimi zbytečně sednete na zadek, přečtěte si pár našich rad. Zcela určitě pak najdete odvahu vyzkoušet jeden z jednoduchých receptů. Receptů z istrijských lanýžů…

Odkud je máme

Ale nejprve od začátku. V našich sýrárnách najdete lanýže a výrobky z nich pocházející ze severní Istrie z okolí malebné vesničky Livade. V hloubce 10 až 15 cm pod zemí si tam lanýže rostou a čekají na speciálně vycvičené psy, kteří je podle čichu najdou. Je tedy nabíledni, že vlastnit takového psa je docela výhrou. Své o tom ví jistý Giancarlo Zigante, který vlastní v Livade proslulou restauraci specializovanou na přípravu lanýžů a také s nimi obchoduje. Právě on našel v roce 1999 největší istrijský lanýž. Vážil 1,31 kg a byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů. Pokud si myslíte, že ho prodal a stal se z něj milionář, jste na omylu. Tento úžasný člověk z něj připravil hostinu pro své blízké i zaměstnance. Komu čest, tomu čest. „Každopádně právě s ním a jeho firmou Zigante už několik let spolupracujeme. Jezdíme za ním do Istrie několikrát do rok, ale především na podzim, kdy pořádá slavný lanýžový festival,“ řekl Martin Svačinka. Obchodní vztahy se během let změnily v přátelské. I díky tomu mohou lidé v našich sýrárnách najít spoustu lanýžových dobrot.

 

03126-17_Stamgast&Gurman_lanyz2.jpg

 

Co s lanýži v kuchyni?

Nemusíte být ani milionáři, ani manažeři úspěšných firem. Skleničku lanýžového oleje nebo tzv. Tartufaty, neboli pasty připravené z lanýžů, si může dopřát každý. „Příprava jídel je překvapivě jednoduchá. Lanýže nebo Tartufata či olej se přidávají až na konci vaření. Už by neměly procházet varem, protože vysoká teplota ničí charakteristickou chuť i vůni lanýžů,“ doporučuje šéfkuchař Vemen Vašek Oboda. On sám velice často připravuje cheesburger s lanýžovou omáčkou. „Používám kvalitní hovězí maso, přidávám sýr Old Rotterdam a hlavně onu omáčku. Je jednoduchá a z burgeru udělá gurmánský zážitek,“ pokračoval Vašek. A jak tedy omáčku připravuje? Udělá si vlastní majonézu, nejlépe z domácích vajíček. Opepří, osolí, přidá lžičku dijonské hořčice a pak trochu Tartufaty. Na závěr zakápne lanýžovým olejem. Když Vašek připravuje v sýrárně tuto omáčku, spouští se všem přítomným Pavlovův reflex. Každému bez výjimky…

Věděli jste, že…

… lanýže rostou pod zemí, většinou vedle kořenů stromů, jako jsou dub, buk, topol, vrba a jilm?
… lanýže rostou v celé Evropě, Asii, Severní a Jižní Americe, ale Francie a Itálie jsou považovány za nejvýznamnější místa? A že nejznámější naleziště v Chorvatsku je údolí řeky Mirny na Istrii?
… lanýže rostou i v České republice? Jsou ale chráněné a sbírat se nesmějí.
… lanýže jsou známé i jako afrodiziakum? Proto ho ve středověku nesměli jíst mniši. To, aby nezapomněli na své poslání .

Vaříme s Vaškem

To, že se lanýže přidávají na těstoviny, do rizota, na vaječinu či na maso, je docela známé. Věděli jste ale, že se z nich dá udělat i vynikající dezert? Přinášíme vám recept na jeden z nich:

Lanýžové krémky s malinami

Budete potřebovat: cukrářské piškoty, bílá Tartufata, sýr Mascarpone, moučkový cukr, lanýžový med, maliny (mohou se použít i jahody).
Postup: Mascarpone pečlivě rozetřete s cukrem. Přidejte několik lžiček bílé Tartufaty. Na cukrářské piškoty udělejte hromádku sýru, položte malinu a lehce polijte lanýžovým medem.

Lanýžové rizoto

Budete potřebovat: kvalitní rýži na rizoto, šalotky, sladkou smetanu, skleničku Tartufat z černých lanýžů, Parmazán, bílé víno, vývar, olivový olej, sůl a pepř.
Postup: nakrájejte najemno šalotku a osmažte ji na olivovém oleji. Přidejte rýži, osolte, opepřete a opečte. Podlijte ji bílým vínem a nechte ho skoro vypařit. Přidejte vývar a duste doměkka. Přilijte smetanu, přisypte nastrouhaný Parmazán a nechte rizoto zhoustnout. Na závěr dejte dle chuti pár lžiček Tartufaty. Na talíři ozdobte nastrouhaným Parmazánem a lístečky polníčku či jiného salátu.

Zdroj: www.vemena.cz
Foto: Pixabay

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2018, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz