06. 02. 2017 - JESENÍKY - Třináctý ročník mezinárodní soutěže mladých cukrářů O Priessnitzův dortík se nesl ve znamení sv. Valentýna.
Valentýnskou výzdobu měl lázeňský Kongresový sál, valentýnské bylo předepsané téma pro výrobu soutěžních dortů.
Už před osmou hodinou ranní přijížděli první soutěžící. Letos z šestnácti škol Moravy i Čech. Mezinárodní charakter soutěže letos udržovala Katarzyna Król z Opole. Soutěž pořádala SŠ gastronomie a farmářství Jeseník.
Pod křišťálovými lustry Kongresového sálu si nejdřív soutěžící chystali svoji malou expozici pro první disciplínu, kterou byla výroba slavnostního dortu. Ten připravovali žáci pod vedením odborných učitelů na svých školách. Anonymně, pod vylosovaným číslem pak svůj výrobek předložili především k posouzení odborné porotě a potom i k hodnocení četným návštěvníkům. Ty na soutěž přilákala hlavně tato disciplína, ve které mohli svými hlasy rozhodnout, kdo si odveze cenu diváků.
Porotu vedla vice prezidentka Asociace kuchařů a cukrářů ČR Pavlína Berzsiová. Dalšími členkami poroty byla Eliška Dernerová, předsedkyně AKC v Brně a Pavla Permendlová, místopředsedkyně AKC Brno. Posuzovali plnění soutěžních podmínek například hmotnost dortu, zda všechny jeho části jsou jedlé, vhodnost použitých surovin, výtvarnou úroveň a techniku provedení atd. Náročným úkolem pro porotu pak byla chuťová zkouška přiloženého degustačního vzorku.
Předvedená bohatá škála tvarů, barev a originálního zdobení soutěžících exponátů ukazovala, že zvolené téma budoucím kuchařům vyhovovalo. Jak by ne, když se jedná o téma lásky. Ta je přece vždycky krásná a sladká. A přiznejme si také, že nová Valentýnská tradice je také už osvědčeným marketingovým tahákem. Proto z barev převládala růžová. A srdce, jako symbol lásky, se tu objevovalo v nespočetných způsobech provedení. Z použitých materiálů převládala barevná cukrářská modelovací hmota a ozdoby z taženého karamelu. V této disciplíně nejlépe obstála Svatava Zalotěnková z HŠ z Frenštátu pod Radhoštěm, druhá byla Kristýna Matýsková ze SŠ hotelové a služeb Kroměříž, třetí místo obsadila Daniela Koutná z Šilhéřovic. Celou pětinu z odevzdaných hlasů obdržel právě tento tyrkysový dort a jasně zvítězil v hlasování o cenu diváků, do kterého se zapojila pětistovka návštěvníků
Úvodní tzv. pódiovou disciplínou bylo zdobení perníkových korpusů cukrovou glazurou přímo před zraky diváků a porotkyň. Tvar korpusů byl do poslední chvíle před soutěžícími utajován, takže ti museli část šedesátiminutového časového limitu věnovat přemýšlení o rozvržení a volbě použitých ornamentů a výjevů. Glazuru si mohli dovézt soutěžící vlastní nebo využít materiál dodaný pořadatelem. Novinkou letošního ročníků byla možnost použití takzvaného 2 D Artu.
Zjednodušeně řečeno jde o ozdoby nebo spíše obrázky vytvořené pomocí glazurového reliéfu, který je ještě ručně kolorovaný. První byla Sabina Fagulcová z Brna, druhá Alena Nepustilová z Litovle a třetí Svatava Zalotěnková z Frenštátu.
Přestávky mezi disciplínami byly vyplněny programem, který připravili ubytovaní z domova mládeže pořadatelské školy a exhibicí cukrářského mistra světa z roku 2001 Mieczyslawa Chojnowského z Polska, který předváděl výrobu karamelových ozdob.
Poslední disciplínou bylo dohotovení čtyř kusů dezertů. V časovém limitu 60 minut zdobili soutěžící své buffery cukrovou modelovací hmotou podle své fantazie. Porota sledovala nejen estetickou stránku, ale i hmotnost výrobku a techniku provedení. K této disciplíně měla v závěrečné řeči mluvčí poroty Eliška Dernerová nejvíc připomínek. Na základě zkušeností z tohoto i z minulého ročníku se porota rozhodla tuto disciplínu vypustit a nahradit ji jinou dovednostní soutěží. Nejvíc jejich představám vyhověla práce Aleny Nepustilové z Litovle, druhé místo obsadila Daniela Koutná z Šilhéřovic a třetí byla Lucie Hanková z pořádající školy.
Celkovou vítězkou soutěže se stala Svatava Zalotěnková z Frenštátu, druhá skončila Daniela Koutná z Šilhéřovic, jejíž dort získal cenu diváků a celkově třetí byla Alena Nepustilová z Litovle. Četné věcné ceny nejlepším cukrářům pak předávali zástupci kraje, města a partnerů, kteří svou podporou umožnili pořádání soutěže. Na úspěšném setkání mladých cukrářů měli svůj podíl jak soutěžící, jejich učitelé, odborná porota a především žáci a pracovníci pořádající školy. Protože „Priessnitzův dortík“ dlouhodobě drží a zvyšuje svoji úroveň, zařadila AKC tuto soutěž jako nominační pro účast na Gastrojunior Brno.
Více na http://www.sosjesenik.cz/sladka-laska/
Zdroj: SOŠ JESENÍK
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.