Štamgast & Gurmán
Toto je inzerce. Proč ji ještě u nás nemáte také? Více ZDE
Navštivte také naši fanpage na Facebooku!
Četli jste už článek Kdo "vaří" z vody? Jakou šlehačku používáte?
 
67%
 ve spreji
 
33%
 vlastní výroba
 
0%
 jinou
 
0%
 nepoužívám vůbec

Další hranice v počtu přenocování ve Zlínském kraji pokořena

Další hranice v počtu přenocování ve Zlínském kraji pokořena

13. 02. 2017 - VÝCHODNÍ MORAVA – Výsledky cestovního ruchu ve Zlínském kraji, hodnocené dle dnes vydané statistiky počtu hostů a počtu přenocování za čtvrté čtvrtletí roku 2016 a kompletní data za celý rok, potvrzují rostoucí trendy posledních let. Pokračuje slibný nárůst zejména v počtu hostů a přenocování nerezidentů.

Dle zprávy Českého statistického úřadu ve 4. čtvrtletí 2016 přijelo do Zlínského kraje 141 tisíc hostů, kteří zde strávili 376 tis. přenocování. Meziročně vzrostl jak počet hostů (+ 6,7 %), tak počet přenocování (+ 2,5%). Zlínský kraj drží rostoucí trend v počtech domácích hostů, kterých ve čtvrtém čtvrtletí přijelo o 6,7 % více než loni, výrazně vyšší (+14,5%) je přírůstek počtu cizinců.

Z pohledu hodnocení celého roku 2016 je výborný zejména výsledek počtu přenocování, který v roce 2016 dosáhl 2 055 406, což je takřka o 45 tisíc více přenocování než v loňském roce. Přehoupnutí se přes dvoumilionovou hranici počtu strávených nocí Zlínský kraj zaznamenal poprvé v loňském roce. Je skvělým výsledkem všech aktérů cestovního ruchu jak těch z privátního, tak i veřejného sektoru, že tato pomyslná hranice byla nejen překonána, ale byl zaznamenán další růst. Kraj se tím řadí k těm výkonnějším.

„Velmi zajímavé je sledovat tzv. intenzitu cestovního ruchu, což je ukazatel, který nám říká, jak významný je cestovní ruch pro danou destinaci. Je to poměr mezi počtem přenocování a počtem obyvatel. Tento údaj například při hodnocení významu cestovního ruchu na ekonomiku destinace používá evropská agentura EUROSTAT, ale třeba i německý statistický úřad. Zatímco v roce 2015 byla intenzita cestovního ruchu ve Zlínském kraji 3,4 %, rok loňský přinesl její další zvýšení na 3,5 %,“ řekl radní Zlínského kraje Jan Pijáček, v jehož kompetenci cestovní ruch je. A jak dále dodává: „Intenzivní ukazatele v cestovním ruchu jsou při srovnávání destinací výrazně vhodnější než jakékoliv jiné statistiky.“ Tento údaj Zlínský kraj řadí na šesté místo v rámci České republiky.

Z pohledu statistiky za Zlínský kraj je velmi zajímavým i údaj týkající se počtu lázeňských hostů a jejich přenocování. V roce 2016 do lázeňských zařízení Zlínského kraje přijelo 66 409 hostů, počet přenocování byl 590 458. O rok dříve do lázní v kraji přijelo 66 384 hostů, počet přenocování byl 558 219. Na celkovém počtu přenocování se tak lázeňští hosté podílejí takřka třetinou (28,73 % v roce 2016 a 27,88 % v roce 2015).

„Z pohledu zahraničních hostů trvá dominance Slováků, a to jak v kategorii hosté i přenocování. Potěšitelný je počet německých a polských hostů i jejich podíl na přenocování,“ řekla ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, organizace, která má propagaci kraje v cestovním ruchu na starosti.

Za rok 2016 se také významně zvýšil počet tzv. jednodenních návštěvníků,a to o více než 7 %.

„Jednodenní návštěvnost turistických cílů byla řadu let podceňována, ačkoliv obrat ze vstupného ročně dosahuje stovek milionů korun. V hledáčku Centrály cestovního ruchu Východní Moravy je dlouhodobě dvacet turistických atraktivit, mezi kterými jsou např. muzea, hrady, zámky, rozhledny, galerie a také 18 turistických informačních center. Dvacítku vybraných cílů v roce 2016 navštívilo 2,1 milionu návštěvníků. To je proti minulému roku růst o 7 %, ale od roku 2008, kdy jsme monitoring cílů zahájili, se návštěvnost zvýšila o 46 %. Zájem turistů o region indikuje mimo jiné i počet služeb poskytnutých v síti turistických informačních center. V 18 sledovaných infocentrech bylo v roce 2016 obslouženo 633 tisíc hostů, což je proti roku 2015 růst o 9%, ale ve srovnání s rokem 2008 je to dokonce 44 %“, doplnila Dana Daňová.

Zdroj: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2018, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz