09. 03. 2017 - Sušené lusky tamarindu už pomalu pronikají i do našich kuchyní. Nevypadají sice příliš lákavě, ale nenechte se odradit, uvidíte, že vás překvapí svou netradiční exotickou chutí.
Tamarind v sobě ukrývá lahodnou dužinu, která se do jídla přidává během vaření. Můžete se setkat i s jiným názvem jako například tamaryšky, indické či kyselé datle. Jejich chuť je aromatická, a proto se využívá nejčastěji v indické nebo thajské kuchyni. Nicméně díky své příjemné lepivé konzistenci a zejména zdraví prospěšným látkám, najde zaručeně uplatnění i v jiných pokrmech.
Léčivé účinky a nutriční složení tamarindu
Tamarind je bohatý na základní vitaminy a stopové prvky podstatné pro správné fungování organismu. Lepkavá dužina je zdrojem jednoduchých polysacharidů, vlákniny a pektinu. Díky kyselině vinné, která dodává jídlu kyselou chuť, je tamarind také silným antioxidantem. Ty zpomalují proces stárnutí a preventivně působí proti srdečním onemocněním a infarktu. Důležitou roli hrají antioxidanty také v potravinářství. Zajišťují, aby si potraviny zachovaly chuť a barvu a byly poživatelné po delší dobu. Nezanedbatelný je i obsah minerálních látek jako železo, měď, draslík, vápník a železo.
Kde se tamarind používá?
Tamarind je jednou z nejvyhledávanějších složek indické kuchyně. K oblíbeným patří i v oblasti Středního východu a najdeme ho často také v asijské gastronomii. V některých indických domácnostech se těší oblibě nezpracované čerstvě nařezané plody plně nahrazující osvěžující desert. Jinde se používá do omáček, marinád nebo do ovocných a zeleninových salátů. Nic nezkazíte tím, když ho přidáte do tvarohu, jogurtu nebo ovocného koktejlu. Jeho sladko-kyselá chuť, spolu s dalšími ingrediencemi, vytvoří úžasnou harmonii. Své uplatnění najde také ve slaném či sladkém pečení.
Zdroj: www.vseopeceni.cz
Foto: Pixabay
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.