12. 04. 2017 - Čtyřicet dnů před Velikonocemi zažívají křesťané už po staletí půst. Proč vlastně 40 dní?
Podle Bible odešel Ježíš po křtu v Jordánu do pouště, kde se 40 dnů postil a modlil, a připravoval se tak na ohlašování Božího království. Také Mojžíš údajně strávil 40 dní na hoře Sinaj, kde dostal od Boha Desatero přikázání. Čtyřicet dní také trval déšť, kterým začala potopa, čtyřicet let putovali Izraelci pouští. Číslo čtyřicet má zkrátka v rámci Bible symbolický význam.
V době předvelikonočního půstu by mělá tučné masopustní pochoutky vystřídat jednoduchá a zdravá jídla. Naši předci to brali vážně. Jedli pouze jednou za den, vynechali maso, mléčné výrobky a vejce, nemastili sádlem ani máslem, nepili alkohol, nekouřili. Na stole měli hlavně ovoce a zeleninu, luštěniny a jednoduchá jídla jako polévky a různé kaše.
Dalším důvodem k půstu byl také pravděpodobně fakt, že ke konci zimy již nebylo jídla nazbyt, neboť staré zásoby se tenčily a úroda z nadcházejícího roku byla ještě v nedohlednu. V kostele jim bylo vtloukáno do hlavy, že postní doba se týká hlavně duše. Člověk se měl zklidnit, více se obcet k Bohu, konat dobré skutky, rozjímat. Předvelikonoční půst pak končí dnem Kristova Vzkříšení, čímž se otevírá doba naplněná radostí a jásotem z jeho návratu.
I pro nás v dnešní době má předvelikonoční období velký význam. Pravda, asi málokdo se omezí na jedno jídlo denně a stejně tak i málokdo své pracovní dny prosedí doma u Bible a rozjímání. Přesto je to ideální doba pro zvolnění a meditaci, pro lehká jídla a jarní detox organismu. Úbytek váhy je pak vítanou přidanou hodnotou.
PŘÍKLAD JARNÍ OČISTY
Prvních 7 až 14 dnů – ovoce, zelenina (především zelená), luštěniny, rýže, ovesné vločky, nesířené sušené ovoce, semínka, ořechy, kysané mléčné výrobky, ryby, klíčky, bylinky. Vynechejte vše smažené, maso, bílé pečivo, sladkosti a alkohol.
Dalších 14 dnů – zelená listová zelenina, obiloviny (jáhly, pohanka, quinoa, rýže), luštěniny (dodají bílkoviny), ryby, tofu, semínka (hrst denně, včetně ořechů – nejlepší opět namočená ve vodě), zelené klíčky (třeba řeřicha), smoothie (na rozdíl od šťáv a džusů obsahuje i přínosnou vlákninu).
Na závěr si zopakujte počáteční přípravnou fázi. Do jídelníčku se vám může vrátit maso, těstoviny, kysané mléčné produkty. Ale stále dbejte na to, aby vše, co jíte, bylo lehké, dobře stravitelné a zdraví prospěšné.
Zdroj: redakce
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.