12. 04. 2017 - Tenká placka s rajčatovou salsou, prosciutto, mozzarella, olivy, lesní hříbky. Nebo třeba tuňák, rukola a nespočet dalších variací. Zavřete oči, ukousnete a ocitáte se v ráji.
Netřeba představovat kulinářský zážitek – pizzu. Proč někde chutná a jinde jde spíše o podivný koláč? Pojďme tomu přijít na kloub...
Zná to asi většina z nás. Chcete si dát dobrou pizzu. Máte krásné zážitky z dovolené, a tak plni očekávání vstoupíte do restaurace či pizzerie. Ale ouha, něco tady nehraje. Těsto je tvrdé nebo příliš měkké, nedrží tvar. Na pizze je všechno, jenom ne to, co tam opravdu patří. Proč? V čem je zakopaný pes? Proč u nás umí udělat pizzu jen několik málo restaurací? A proč jim ty blafy pořád jíme?
„Proč lidé jedí nekvalitní a nedobrou pizzu, to netuším. Proč ji ale někdo špatně vyrábí, to tuším.
Jedním z důvodů může být nekvalitní pec. Pak samozřejmě obdobně nešťastně zvolené suroviny a neposledně za tím vším může být zásadní fakt, že to prostě kuchař neumí,“ podotkl jednatel společnosti Gastro Mach Jan Mach. Pokračoval, že upéct pizzu, která je skutečně chutná, je poměrně náročná věc. „Můžete mít třeba super pec, můžete si studovat postupy, ale pak třeba nemáte dobrou mouku. Nebo se vám nedaří správně vytvořit těsto. Upéct opravdu dobrou pizzu je prostě alchymie. A my jsme tady od toho, abychom kuchařům, chcete-li pizzařům, podali pomocnou ruku,“ zdůraznil Jan Mach.
Můžete si koupit kvalitní pec. Ale než se s ní naučíte správně pracovat, asi dost pizz skončí v koši. „Proto nabízíme všem zájemcům kompletní servis. Bez pokusů a omylů jim doporučíme vybavení, pozveme je na workshop přípravy pizzy a nabídneme jim i kvalitní italské mouky. Můžeme je vyvézt i do Mekky pizzy, do Itálie, a tam jim zařídit školení. Někdo může namítnout, že ho to vyjde draho a že v době informačního boomu si vše může nastudovat sám. Ale toto je omyl, na který postupně přijde téměř každý samouk,“ vysvětluje produktový manager firmy Gastro Mach František Chovanec.
Jak se dělá pizza v Lobstru
O tom, jak je náročné připravit dobrou pizzu, ví své i šéfkuchař olomoucké restaurace Lobster Jaroslav Klár. Pracuje s tradiční italskou pecí Morello Forn, kterou mu dodala právě firma Gastro Mach. A absolvoval i jejich workshop a školení v Itálii. „Samozřejmě, základ je kvalitní pec. Na té, co používám já, se mi nejvíce líbí rotační kámen, díky kterému se pizza správně propeče,“ řekl šéfkuchař. Jedním
dechem ale pokračoval, že bez kurzů a školení by se k dobrému výsledku sám asi nikdy nedopracoval. „Tajemství dobré pizzy tkví v mouce a v postu-
pu přípravy těsta. Je důležité vědět, jakou vybrat a jak z ní připravit těsto. To musí po určitou dobu zrát. Jen při dodržení správných postupů pizza nakyne přesně tak, jak má a pak po upečení i klesne. A právě na to člověk sám nepřijde,“ zdůraznil Jaroslav Klár.
Jaké je podle něj další důležité pravidlo? „Nikdy nedávat více ingrediencí, než kolik váží těsto. Vznikne pak ne pizza, ale jakási buchta. A tu přece nikdo nechceme,“ usmál se.
Na slovíčko s mistrem Italem
Protože Gastro Mach nechce jen dodávat kuchyňské zařízení včetně pecí na pizzu, pořádá i workshopy, na které zve šéfkuchaře či majitele restaurací. V lednu tohoto roku přijal pozvání mistr ve svém oboru, italský šéfkuchař Tiziano
Casillo s partnerkou Oxanou Bokta. Účastníkům akce předvedl nejen přípravu klasické pizzy, ale i různých specialit, jako je bezlepková pizza, tradiční italský chléb foccacia nebo přípravu Scrocchiarelly, což je speciální druh pizzy, která má tvar obdélníku a podává se na velkém dřevěném podnose. Na workshopu ukázal italský mistr přípravy těst, pečení i třeba to, jak se dají hotové korpusy chladit a mrazit.
Zdroj: redakce
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.