12. 06. 2017 - HOLEŠOV - Sto třicet exponátů krále pop artu, grafika, malíře, filmového a reklamního tvůrce Andy Warhola otevřel veřejnosti Zámek Holešov v reprezentativním Velkém sále v pátek 9. června.
Rozsáhlá výstava s optimistickým názvem I´m OK je instalována na čtyři sta metrech čtverečních a představí autorovy nejslavnější kolekce od Marylin Monroe, přes přebaly LP desek Velvet Underground, Rolling Stone či Warholova životního přítele Johna Lennona až po slavné Campbellovy plechovky.
„I´m OK zní za prvé optimisticky a za druhé je to věta, kterou Andy psával na pohlednice své matce. Vystavujeme to nejzajímavější, co vytvořil. Andy měl zálibu v osobnostech, takže jsou to například varianty portrétu Mao Ce-tunga, který čínská vláda prohlásila za jediný oficiální nebo dvě kolekce Marylin Monroe, jednu vytvořenou sítotiskem a druhou jako granolitografie,“ řekl k výstavě její kurátor Miroslav Houška.
V takovém rozsahu se Warholova díla na veřejnost dostávají po mnoha letech. Holešov je vedle stálé pražské expozice letos v Česku jediný, který nabízí tvorbu tak výrazné osobnosti světového výtvarného umění. K expozici navíc patří i sítotisková dílna, ve které si návštěvníci mohou nechat vyrobit tričko s motivem Andy Warhola.
Andy Warhol vlastním jménem Andrej Warhola se narodil do velmi chudých poměrů rusínským přistěhovalcům z východoslovenské Míkové 6. srpna 1928 v americkém Pitsburghu. Byl představitelem a vůdčí osobností uměleckého hnutí pop art, jehož cílem bylo dostat co nejvíce děl mezi co nejširší počet obyvatel, třeba i formou tisku uměleckých děl.
Svou kariéru zahájil jako reklamní grafik a ilustrátor a stal se známým po celém světě jako malíř, režisér undergroundových filmů a hudební producent skupiny The Velvet Underground.
Začátkem roku 1960 otevřel v New Yorku slavné studio The Factory, kde se otočila celá plejáda nejvýznamnějších osobností americké kultury.
V roce 1962 namaloval sérii dvaatřiceti kusů Cambell´s Soup a vystavil je v jedné z newyorských galerií - tato výstava je považována na start uměleckého hnutí pop art, byť se tehdy jeden obraz prodával jen za sto dolarů. Dnes má několika milionovou hodnotu.
O dva roky později Andy Warhol přestal malovat a začal se věnovat výrobě obrazů technologií sítotisku a natáčení filmů. K malování se opět vrátil až na přelomu sedmdesátých a osmdesátých.
Andy Warhol pracoval celý svůj umělecký život až do smrti na návrzích obalů gramofonových desek. Zemřel 22. února 1987 po banální operaci žlučníku na zanedbanou péči v jedné z newyorských nemocnic.
Výstava trvá do 1. října 2017.
Zdroj: Ing. Zdeněk Urbanovský, Centrála cestovního ruchu Východní Moravy
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.