10. 07. 2017 - V koktejlové kultuře se mimo jiné velice dobře daří všelijakým mýtům a legendám, to je známá a neoddiskutovatelná věc. Snad proto, že sklenička s příběhem prostě chutná o něco lépe.
Dnes si zkusíme praktickým testem potvrdit či vyvrátit mýtus, s nímž do Baru, který neexistuje čas od času nějaký host přijde. A sice, že správný Old Fashioned se musí stirovat (vymíchávat barmanskou lžící v míchací sklenici) velmi, velmi dlouho. Někdo říká sedm, jiný klidně i deset minut.
„Jednou z mnoha hezkých věcí na Old Fashioned koktejlu je ta, že barman má při relativně dlouhé přípravě vymícháváním prostor si s hostem povykládat. Na rozdíl od šejkování, které je hlučné, a navíc jste při něm udýchaní,“ zdůrazňuje barman Honza Vodička, když za barem začíná s výrobou dvou Old Fashioned drinků na bourbonu. Levou rukou bude míchat experimentální sedmiminutový koktejl, pravačka se zapojí později a připraví standardní Old Fashioned, jenž se míchá necelou jednu minutu. A my máme dostatek času na ono povídání o historii…
V Baru, který neexistuje byl Old Fashioned součástí hned úplně prvního koktejlového lístku po otevření podniku. Po několika letech provozu je z něj nyní dlouhodobě nejprodávanější drink. To ostatně souzní s celosvětovým trendem v top barech, který je totožný.
„Souvisí to s populární kulturou. Old Fashioned se objevuje ve spoustě filmů a seriálů, kde jej pijí chlapácké i gentlemanské typy,“ vypráví Honza Vodička.
Klasičtí koktejloví barmani jeho střihu mají z tohohle vývoje radost. Old Fashioned je totiž zástupcem té nejklasičtější mixologie – receptura na drink ve složení jakýkoliv alkohol, voda, cukr a hořčidlo se v jedněch amerických novinách objevila už v roce 1806. Tehdejší kořalky byly dost často nepovedené a jejich chuť se vyznačovala lihovitostí, takže cukr a bitters se staly vítanými vylepšováky alkoholu.
V té době se našemu drinku říkalo Bittered Sling. Zhruba v polovině 19. století zaznamenala americká mixologie raketový rozvoj díky dovozu nových likérů jako Curaçao, Triple Sec, Maraschino nebo absinth. Pokud jste do drinku přidali právě absinth, měli jste Improved Cocktail, některý z likérů z drinku zase vytvořil New Cocktail. No a jestliže jste nechtěli přidávat nic, dostali jste starý dobrý Old Fashioned.
„Některé zdroje uvádějí, že prvně začali tenhle název užívat v gentlemanském klubu The Pendennis ve státě Kentucky. Stoprocentně doložitelné to ale není,“ dodává Honza Vodička.
Podle něj jako báze nejlépe funguje bourbon, dobrá je taky žitná díky její kořenitosti. Naopak Old Fashioned ze skotské je spíše jen pro její fanoušky. Popularitu momentálně získává rumový Old Fashioned.
„Osobně si nejraději dám Old Fashioned z reposado nebo añejo tequily, to je jasná záležitost. Anebo zkuste genever. Má na rozdíl od ginu sladový základ, což je pro Old Fashioned žádoucí,“ vytahuje brněnský barman z rukávu zajímavá doporučení.
Sedmiminutový časový limit, kdy sklenicí naplněnou ledem a alkoholem kroužila štíhlá barová lžíce, končí. Je čas porovnat oba testovací vzorky. „Sedmiminutový už je na můj vkus hodně naředěný vodou z tajícího ledu. Je taky zbytečně moc studený. Obojí mu ubírá na výraznosti chuti i aromatu,“ hodnotí Honza Vodička myticky dlouho míchaný drink.
Standardní verze je při srovnávání mnohem plnější, osobitější a lahodnější, se zřetelnou hořkostí po Angostuře. Za těch sedm dlouhých minut by navíc barman mohl obšťastnit koktejlem několik dalších čekajících hostů.
Legenda o sedmi- či desetiminutovém Old Fashioned údajně vznikla v Hollywoodských podnicích 40. nebo 50. let minulého století. „Z hlediska mixologie to byla doba temna nacházející se mezi dvěma zlatými érami. Barmani museli v prázdných hotelových barech něčím zaujmout, tak prostě ke klasické receptuře přimysleli nový rituál, v tomto případě mnohaminutové stirování,“ domnívá se Honza Vodička.
Tak vidíte, přesvědčit se na vlastní chuťové pohárky o zbytečném mýtu není nikterak složité!
Zdroj: www.nepijubrecky.cz
Autor: Michael Lapčík
Ilustrační foto: Pixabay
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.