9. 8. 2017 - Projekt Nezastavitelní, jehož posláním je pomoc handicapovaným při návratu k jejich oblíbenému sportu a aktivnímu životu, vybídl od pátku 4. srpna do neděle 6. srpna k vycházce na Ještěd.
Za každého návštěvníka, který prošel, projel na kole nebo proběhl speciální bránou, věnoval Birell, organizátor projektu, 5 Kč na handicapované lidi z projektu Nezastavitelní. Peníze získané na všech sedmi branách, budou použity na nákup sportovního vybavení pro handicapované.
V pátek 4. srpna navíc k bráně na Ještědu přijel i ambasador projektu Jiří Ježek, aby se setkal se třemi Nezastavitelnými a podpořil je při jejich soutěžení v jízdě na handbiku. „Souboj to byl velmi vyrovnaný. Nezastavitelní jsou zdatní a umí zabrat. Mají můj velký obdiv,“ radostně dodává Jiří Ježek.
Celkem lidé svou aktivitou u brány na Ještědu, a o den dříve u brány v Liberci, pomohli Nezastavitelným částkou přes 45 tisíc Kč. Díky tomu je třináct handicapovaných blíže ke splnění svého snu – získat sportovní vybavení a vrátit se znovu aktivně k jejich oblíbenému sportu. Mezi nimi je například Míša Hájková z Milovic u Nymburku. „Narodila jsem se s vrozenou srdeční vadou, na kterou se však přišlo až po narození dcery. Skončilo to kardiostimulátorem a invalidním důchodem. Přesto mě pohyb moc baví a nedovedu si bez něj představit život. Moc bych si přála speciální kolo, protože na běžném kole nesmím jezdit. Moje srdce by to neutáhlo,“ dodává Míša.
Podpořit Nezastavitelné je možné během prázdnin na řadě míst po celé České republice. Další brána bude stát od pátku 11. srpna do neděle 13. srpna u kempu u Vranovské přehrady a o den dříve ve Znojmě.
Patronem Nezastavitelných je legendární český paralympionik Jiří Ježek. Více o projektu naleznete na www.nezastavitelni.cz.
nformace o Nezastavitelných, které mohli lidé potkat u Birell brány na Ještědu:
Michaela Hájková
Pochází z Milovic u Nymburku.
„Narodila jsem se s vrozenou srdeční vadou, na kterou se přišlo až po narození dcery. Skončilo to kardiostimulátorem a invalidním důchodem. Přesto mě pohyb moc baví a nedovedu si bez něj představit život.“
„Moc bych si přála speciální kolo, protože na běžném kole nesmím jezdit. Moje srdce by to neutáhlo. Zjistila jsem však, že existuje právě elektrokolo, které se dá navíc sestavit na míru danému člověku i konkrétnímu handicapu. Požádala jsem o něj, abych mohla opět sportovat.“
Jiří Korenný
Pochází z Čelakovic na Hané.
„Hodně sportuji a rád bych se ve sportu posunul dál. Mám obrnu pravé ruky a speciálně upravené kolo by mi v tom určitě pomohlo. S takovým kolem bych mohl vyjet i tam, kam to zatím nešlo.“
„Rozhodně nejsem ten typ, co si sedne někam do kouta a lituje se, jak je všechno špatné. Mám rád výzvy, pořád se snažím srovnávat se zdravými sportovci a dorovnat se jim. Odmalička hraji fotbal, aktivně běhám a do budoucna mám v plánu zdolat Kilimandžáro.“
Roman Ulč
Pochází z Karlových Varů.
„Když mi bylo 23 let, došlo u nás v práci k chemické havárii. Měl jsem poleptaný celý obličej, o jedno oko jsem přišel v podstatě hned a na to druhé vidím jen málo. Lékařům se později podařilo mi zrak, oproti původnímu stavu, částečně zlepšit. V současnou chvíli už se ale nikomu do žádné operace nechce. Už jsem jich absolvoval 23 nebo 24.“
„Chtěl bych se vrátit k aktivnímu životu. Dřív jsem hrál florbal a věnoval se atletice. Přál bych si dvojkolo, na kterém bych mohl jezdit s manželkou. Spolu s dcerou bychom tak mohli pořádat rodinné cyklovýlety.“
Zdroj: 2017 Plzeňský Prazdroj, a.s., Vladimír Jurina, www.prazdroj.cz
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.