24. 8. 2017 - Holba rozšiřuje nabídku značky o novou jedenáctku. Je polotmavá a skutečným originálem mezi pivy. Vzniká klasickým způsobem výroby a podle tradiční receptury. Výsledkem je pivo granátové barvy s velmi hustou pěnou, zaokrouhlenou plnou chutí a vysokým řízem.
Na varně se vaří na dva rmuty a tím si dokáže vzít to nejlepší ze sladu i chmele. Následuje přirozené spodní kvašení v otevřených kádích na spilce a proces uzavírá dlouhé dozrávání piva v ležáckém sklepě. Pivo má svoji unikátní recepturu, postavenou na tom, že se kombinují suroviny typické pro výrobu světlých i tmavých piv. V Holbě použili 5 různých druhů sladů a 3 chmelové odrůdy. Ze sladů pivovarníci tentokrát zvolili klasický světlý slad, který doplnili sladem Mnichovským pro zvýraznění plnosti chuti, dvěma druhy karamelových sladů a sladem barevným pro originální příchuť, barvu a podtržení osobité charakteristiky.
„Největší umění spočívá ve správné kombinaci sladů a jejich poměrů v závislosti na požadované chuti piva. Čím více jich máte, tím je celý proces náročnější. Chtěli jsme tělnaté pivo, které i když je polotmavé není těžké, ale jiskrné. A povedlo se,“ spokojeně komentuje novou jedenáctku sládek pivovaru Holba ing. Luděk Reichl.
Použité slady pocházejí ze sladovny v Zábřehu na Moravě. Právě sem míří proslulé a celosvětově vyhledávané sladovnické ječmeny z Hané. Slad významně ovlivňuje tělo a plnost chuti piva. A spolu s chmelem se podílí na vůni piva. Ta je u Polotmavé 11 příjemně chmelová s karamelovými až lehce kávovými tóny. Sympatická je také nižší hořkost s kratším dozvukem a vysoký říz. Nová 11 se chmelila natřikrát a v každé fázi chmelovaru se přidával jiný chmel. „Na konec chmelovaru jsme nechali to nejlepší a sice Žatecký poloraný červeňák. Do piva tak přechází méně hořkých látek a zůstává výrazné aroma chmele,“ říká Luděk Reichl. Polotmavá 11 potěší muže i ženy, je ideálním nápojem pro přátelská posezení a dobře se hodí ke světlému masu, sýrům i sladkých pokrmům. V prodeji bude od začátku září v sudech a lahvích.
Pivovar Holba vaří pivo z horské vody z vlastních pramenů, tršického chmele a sladů z hanáckých ječmenů. Piva se tady vaří na předem danou stupňovitost tzn. že se hotové pivo nikdy neředí vodou, chemicky nedobarvuje ani nedosycuje oxidem uhličitým.
Zdroj: Mgr. Hana Matulová, PR konzultant, tisková zpráva
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.