1. 9. 2017 - Bez práce nejsou koláče a život se nedá žít nanečisto, říká v rozhovoru pro náš časopis proslulý Zdeněk Pohlreich. Rozhovory sice příliš v lásce nemá, přesto ochotně odpovídá na všechny otázky.
Že dokáže vtipně reagovat na podněty a přitom bravurně vařit, se můžete osobně přesvědčit při Garden Food Festivalu ve Zlíně, který se uskuteční ve dnech 2.–3. září v parku u zámku.
V jednom rozhovoru jste zmínil, že je dobré být pozitivní a být na sebe tvrdý. Jak se Vám to daří?
Myslím, že na tom není nic složitého. Je jen zapotřebí se naučit se rychle oklepat z neúspěchu, vybrat z toho to důležité a pokusit se ty chyby neopakovat. Na neúspěchu není z principu nic pozitivního, je třeba se toho co nejrychleji zbavit.
Je Vám téměř šedesát a mnohé jste zažil i dokázal. Jaké jsou další plány nebo sny?
Chci zůstat co nejdéle zdravý a žít kvalitní život. Žádné zásadní sny ani plány nemám.
Rád cestujete, kam nejraději?
To je celkem jedno, ale nejraději někam, kde je teplo, dobré jídlo, pití a fajn lidi. Neláká mě vůbec exotika typu Indie nebo Jižní Amerika. Mám rád západní civilizaci.
Stále rád chodíte na rockové koncerty?
Viděl jsem živě všechny skupiny, které jsem chtěl, takže v tomto ohledu mám splněno. Teď se jen bojím jít na některé věci znova, aby to nebylo horší než minule. To se mi stalo na posledním koncertu Petera Gabriela v Praze, který byl pro mě obrovským zklamáním.
Kdysi jste hodně sportoval, nyní se prý ke sportu více vracíte. Proč?
Protože si myslím, že ve zdravém těle je zdravý duch (ha, ha, ha).
Nepřipadá Vám, že je na trhu mnoho kuchařek, podle kterých se nedá dobře vařit?
To já nevím. My se snažíme, aby se podle těch našich vařit dalo. Zbytek je mi celkem fuk.
Recepty se obvykle opisují a jen mírně pozměňují, je to tak?
Myslím, že je to běžná praxe, ale nevidím na tom nic špatného. Všechno dobrý je už stejně vymyšlený…
Zmínil jste, že o jídle píše hromada lidí, kteří ale k tomu nemají co říct. Čím to je?
O věcech, kterým někdo nerozumí, se vždycky mluví snadno. Navíc my tady u nás víme všechno nejlíp, takže asi proto.
Co kromě kuchařek čtete za knihy?
Rád čtu vkladní knížky… Ale vážně. Kromě knih s gastronomickou tématikou nečtu skoro nic. Hanba mi.
Tipnul byste, jakým směrem se bude česká gastronomie dál vyvíjet? Někde jste řekl, že „zmizí“…
Ta tradiční tvz. „babičkovská“ to má spočítané, to je jasný. Jídlo bude lehčí, víc vizuální, z lepších surovin. Nepochybně i dražší.
Říkáte, že se vrací socialistické tendence. Můžete to rozvést?
Abychom si rozuměli. Mě politika nezajímá a socialistické tendence vnímám spíš jako stav společnosti a ne politický vývoj. Je to nemoc z blahobytu a je to asi i proto, že už si dnešní mladí blbci nepamatují, jak to bylo super. Ideály o spravedlivém světě pro každého, s kterými se tak obratně obchoduje, se vždy po nějakém čase vracejí a míří do řad nezkušených a líných a neschopných, které je vždy snazší zblbnout slibem lepších zítřků. Je to celoevropský problém první velikosti.
Je něco, co se obzvlášť snažíte vštípit svým synům a případně i mladým lidem obecně?
Já mám tři kluky (19,16, 9). A dá se to velice jednoduše shrnout do rčení, že „Bez práce nejsou koláče“. A že jedním z největších lidských omylů je, že lidé věří, že život se dá žít nanečisto.
Šéfkuchař a hvězda televizních pořadů o vaření Zdeněk Pohlreich se narodil v roce 1957. Kuchařskému řemeslu se učil také v zahraničí. V současné době úspěšně provozuje několik luxusních restaurací. Vydal několik kuchařek. Jedno z pravidel, které Zdeněk Pohlreich ctí: „Vezmi co nejkvalitnější suroviny a udělej s nimi co nejméně, protože nejlepší kuchařka bude stejně vždycky matka příroda.“
!!VÍCE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU!!
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.