Štamgast & Gurmán
Toto je inzerce. Proč ji ještě u nás nemáte také? Více ZDE

VOC ZNOJMO SE ROZROSTLO O 12 NOVÝCH VÍN A O JEDNO DO KRÁLOVSKÉ ŘADY

VOC ZNOJMO SE ROZROSTLO O 12 NOVÝCH VÍN A O JEDNO DO KRÁLOVSKÉ ŘADY

5. 9. 2017 - VOC Znojmo se rozrostlo o 12 nových vín s označením vín originální certifikace. Rozhodla o tom komise degustátorů na středečním zatřiďování vín, které probíhalo v prostorách Louckého kláštera ve Znojmě. Z 15 přihlášených vín jich 12 obdrží pásku VOC Znojmo.

Všechna tato vína mohou premiérově ochutnat návštěvníci Znojemského historického vinobraní na scéně VOC Znojmo u rotundy sv. Kateřiny. Zatřiďovalo se i do Královské řady vín VOC Znojmo: dvě vína dostala označení kandidátů, jedno prošlo finálním zatřiďováním, a tak na podzim spolek uvede další víno své exkluzivní Královské řady.

Pásku VOC Znojmo po středečním zatřiďování ponese 15 nových vín. Nejvíce je vín odrůdy Ryzlink rýnský (8), dále dvě cuvée, jedno Veltlínské zelené a jeden Sauvignon. „Vinař obdrží pro svá vína přesně tolik pásků, kolik lahví zatříděného vína VOC Znojmo měl v době odběru vzorků vín k zatřídění,“ připomíná předseda VOC Znojmo František Koudela. „Na identifikační pásce nalezne každý zákazník kód výrobce, číslo šarže, kód rozhodnutí a počet lahví v dané šarži,“ dodává Koudela. Pro spotřebitele je tato kontrolní páska garancí původu a výjimečnosti vín z vybraných viničních tratí znojemské vinařské podoblasti.

Všechna zatříděná vína jsou vína aktuálního ročníku, letos tedy ročníku 2016. Nově zatříděná vína VOC Znojmo budou moci milovníci vína ochutnat na Znojemském historickém vinobraní 2017 – v pátek 15. září a v sobotu 16. září na scéně VOC Znojmo u rotundy sv. Kateřiny. Společně s již dříve zatříděnými víny se návštěvníci vinobraní mohou těšit na devět desítek vín VOC Znojmo.

 

Milovníci vína se na podzim mohou těšit na další víno z exkluzivní Královské řady vín VOC Znojmo. Finálním rozhodnutím o zařazení do tzv. Královské řady prošel Ryzlink rýnský  ročníku 2014 od VINO HORT. Další dva ryzlinku ročníku 2015 uspěly jako kandidáti Královské řady, čeká je ještě jedno hodnocení příští rok. Pokud projdou, na trhu se objeví na podzim 2018. „Z Královské řady máme velkou radost. První královské ryzlinky, které jsme uvedli na trh vloni na podzim, byly opravdu skvostné a měli obrovský úspěch. Věříme, že milovníky vína potěšíme i letošním královským ryzlinkem,“ dodává Koudela. Ten bude uveden na trh 28. září.

OBECNÉ INFORMACE

 

Pro vína, která mají dostat označení VOC, platí striktní pravidla. Ještě přísnější, než jaká definuje zákon.  Označení VOC však cílí v první řadě na spotřebitele, který má díky tomuto označení jistotu, že si kupuje opravdu kvalitní víno, které je typické pro danou oblast. Pro Znojemsko jsou to vína odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, případně jejich cuvéé. Aby ve vínech ještě více vynikl terroir a vína tak byla ještě charakterističtější pro Znojemsko, musela mít zatřiďovaná vína zbytkový cukr maximálně 15 gramů na litr. Právě nižší obsah cukru dává vínu ještě typičtější charakterové vlastnosti. Zatřiďování vín do apelačního systému VOC Znojmo probíhá vždy 2x ročně – v dubnu a srpnu.

 

KRÁLOVSKÁ ŘADA VOC ZNOJMO

S myšlenkou speciální řady vín originální certifikace přišel spolek VOC Znojmo jako první mezi spolky VOC. Vína Královské řady, která jsou pouze z odrůdy Ryzlinku rýnského, procházejí dvěma komisemi pro rozhodnutí. Finální rozhodnutí vydává komise na zasedání po 33 měsících od data ověření hroznů. Pokud vína projdou, obdrží speciální pásku s logem Královská řada VOC Znojmo. Páska je v odlišné barvě než pásky pro vína VOC Znojmo, a to v žluto-červeném provedení, stejně jako speciální znak VOC Znojmo. Lahve mohou být uzavřeny pouze kvalitním korkovým uzávěrem. Vína Královské řady, symbolicky věnovaná královskému městu Znojmu, budou uvedena na trh vždy 28. září příslušného roku (28. září slaví svátek Václav, patron vinařů. První vína Královské řady byla na trh uvedena v roce 2016 a šlo o Ryzlink rýnský 2013 od Znovínu Znojmo a Ryzlink rýnský 2013 od Vinařství Waldberg Vrbovec. Vína jsou z důvodu jejich výjimečnosti k dostání jen u samotných vinařů. O zatřiďování do Královské řady více níže.

 

 

ZATŘÍDĚNÁ VÍNA SRPEN 2017

 

Sauvignon 2016

Vinice - Hnanice s.r.o.

 

Ryzlink rýnský 2016

VINAŘSTVÍ WALDBERG VRBOVEC s.r.o.

Vinice - Hnanice s.r.o.

Vinařství HANZEL, s.r.o

Vinařství LAHOFER, a.s. 2x

VINO HORT s.r.o.

ZEMĚDLSKÉ DRUŽSTVO HODONICE

Ing. Josef Dobrovolný - Vinný sklep

 

Veltlínské zelené 2016

Ing. Josef Dobrovolný - Vinný sklep

Cuvée 2016

Vinice - Hnanice s.r.o.

Vinařství LAHOFER, a.s.

Královská řada vín VOC Znojmo (bude uvedena na trh 28. 9. 2017)

Ryzlink rýnský 2014 VINO HORT

 

 

Zdroj: Mgr. František Koudela, předseda VOC Znojmo, z.s., www.vocznojmo.cz , redakčně kráceno

 

 

 

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2018, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz