12. 9. 2017 - Má silné antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky. Je považován i za velmi účinný imunitní stimulant. Je tak vhodné jej užívat i v rámci prevence a při prvních příznacích nejrůznějších onemocnění. Nejčastěji v běžné přírodní formě, ale i jako čajový nálev, tinktura a sirup.
Kdy česnek může pomoci a kdy se mu naopak raději vyhnout?
Česnek kuchyňský (allium sativum) je cibulovitá rostlina z čeledi amarylkovitých – podzemní cibule je složená ze stroužků, stonek bývá poměrně vysoký (až 1 metr) a v období květu je zakončen kulovitým květenstvím fialové barvy. Česnek můžeme zasadit na jaře nebo na podzim (s přezimováním v půdě), vyhovuje mu slunečné a teplé stanoviště. Ke sklizni je připraven, když nať zasychá. V kuchyni se dnes využívá česnek jako zelenina i jako koření (čerstvý nebo i sušený mletý česnek), vyrábí se z něj také různé doplňky stravy.
Co česnek obsahuje?
V porci o váze 100 g česneku přijmeme zhruba 636 kJ, z hlavních živin jsou v něm nejméně zastoupeny tuky (0,4 g), nejvíce sacharidy (28,9 g). Bílkoviny v česneku tvoří menší podíl (6,3 g), dále česnek obsahuje vlákninu (2,8 g) - je zde zastoupen inulin, který patří mezi prebiotika. V česneku je samozřejmě i řada vitamínů a minerálních látek – kyselina listová, fosfor, hořčík, draslík a vápník. Česnek však konzumujeme v menších porcích a tak to výsledné množství minerálů a kyseliny listové není tolik významné. Dále česnek obsahuje flavonoidy a řadu dalších látek (adenosin, garlicin, saponiny, fruktany, aj.)
ve stroužcích se nachází alliin, který se při mechanickém rozrušení cibule (sekáním či krájením, žvýkáním v ústech) přeměňuje až na alicin. Ten není stálý a dále se rozkládá na sirné sloučeniny, které jsou zodpovědné za řadu poziivních účinků na zdraví a dávají česneku jeho typickou vůni. Konzumace česneku ovlivňuje nejen vůni našeho dechu, ale i potu.
S čím vším česnek může pomoci?
Kdy s česnekem raději opatrně
Rozhodně bychom to s česnekem neměli přehánět, i když je velmi zdravý – konzumace více než 7 stroužků denně je spojena s výraznými zažívacími potížemi, alergickými reakcemi a vyrážkou. Nadměrná konzumace čerstvého česneku může vést i k popálení sliznic. Neplatí tak, že čím více, tím lépe. Opatrní by měli být s česnekem i lidé, kteří užívají léky na ředění krve (např. warfarin). Před plánovaným operativním výkonem je vhodné česnek ve větším množství alespoň týden nekonzumovat – kvůli ovlivnění činnosti krevních destiček.
Česnek se řadí mezi výrazně dráždivá koření a při trávicích obtížích je vhodné ho na nějakou dobu vynechat nebo alespoň výrazně omezit – záleží samozřejmě i na typu potíží. Koho trápí potíže se žlučníkem či žlučníkovými kameny, měl by česnek zařazovat do stravy jen v omezeném množství nebo vůbec ne. Často konzumace tučnějšího pokrmu v kombinaci s česnekem (případně i alkoholem) vyvolá žlučníkový záchvat.
Zdroj: Vím, co jím a piju, o.p.s., www.vimcojim.cz
Foto: Pixabay
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.