Štamgast & Gurmán
Toto je inzerce. Proč ji ještě u nás nemáte také? Více ZDE

OCHUTNEJTE POKLAD MEZI ZNOJEMSKÝMI VÍNY: KRÁLOVSKÝ RYZLINK RÝNSKÝ

OCHUTNEJTE POKLAD MEZI ZNOJEMSKÝMI VÍNY: KRÁLOVSKÝ RYZLINK RÝNSKÝ

26. 9. 2017 - Milovníci vína se na podzim mohou těšit na další víno z exkluzivní Královské řady vín VOC Znojmo. Ryzlinku rýnský ročníku 2014 od VINO HORT si při srpnovém zatřiďování vysloužil označení Královské řady vín VOC Znojmo, a tak by měl zpozornit každý, kdo chce ochutnat něco opravdu exkluzivního a světového!

„Jsme velice potěšení, že v tak pro víno obtížném ročníku, jako byl 2014, se náš ryzlink rýnský neztratil – a dokonce získal označení nejcennější. Navíc je předurčený k delší archivaci, časem totiž může jen získat,“ neskrývá radost Jiří Hort z VINO HORT. „Od 28. září spouštíme na našem webu rezervační systém na toto víno, do prodeje půjde 1. listopadu. V současné době ladíme speciální etiketu,“ dodává Hort.

03655-DSC_5579.jpg

Královská řada Ryzlinků posouvá apelační systém VOC Znojmo opět o kus dál. „Na vínech, která vinaři pečlivě připravují a která projdou dvojím hodnocením a následně získají označení Královské řady vín VOC Znojmo, je vidět velký potenciál našich vín. Dozrávají do krásných petrolejových tónů a svojí medovostí v závěru pohladí. A přitom si tato nazrálá vína zachovávají odrůdovost a zdejší terroir vinic,“ přemítá předseda VOC Znojmo František Koudela. „Ve světě jsou ročníková vína tohoto charakteru samozřejmostí, u nás to obvyklé není. Přesto jsou u nás taková vína vyhledávaná. A opravdu s přehledem je můžeme označovat jako vína královská – jako královské ryzlinky světového formátu,“ dodává Koudela.

KRÁLOVSKÁ ŘADA VOC ZNOJMO

S myšlenkou speciální řady vín originální certifikace přišel spolek VOC Znojmo jako první mezi spolky VOC. Vína Královské řady, která jsou pouze z odrůdy Ryzlinku rýnského, procházejí dvěma komisemi pro rozhodnutí. Finální rozhodnutí vydává komise na zasedání po 33 měsících od data ověření hroznů. Pokud vína projdou, obdrží speciální pásku s logem Královská řada VOC Znojmo. Páska je v odlišné barvě než pásky pro vína VOC Znojmo, a to v žluto-červeném provedení, stejně jako speciální znak VOC Znojmo. Lahve mohou být uzavřeny pouze kvalitním korkovým uzávěrem.

03655-voc.jpg

Vína Královské řady, symbolicky věnovaná královskému městu Znojmu, jsou uváděna na trh vždy 28. září příslušného roku (28. září slaví svátek Václav, patron vinařů). První vína Královské řady byla na trh uvedena v roce 2016 a šlo o Ryzlink rýnský 2013 od Znovínu Znojmo a Ryzlink rýnský 2013 od Vinařství Waldberg Vrbovec. V roce 2017 obdržel označení Královské řady Ryzlink rýnský  ročníku 2014 od VINO HORT Vína jsou z důvodu jejich výjimečnosti k dostání jen u samotných vinařů.

 

 

VOC Znojmo, založené v roce 2009, je prvním apelačním systémem v České republice a představuje tak revoluční krok, který klade velký důraz na terroir, tedy označování vín podle místa původu. Vína VOC Znojmo sjednocuje mimořádná aromatičnost vín, způsobená střídáním studených nocí a teplých dnů v době zrání hroznů, což má velký vliv právě na tvorbu aromatických látek. Právě díky těmto podmínkám jsou vína z okolí Znojma velmi výrazná a dobře rozpoznatelná.

Značka VOC garantuje chuťově plná a aromatická vína z ověřených oblastí Znojemska. Zkratka VOC znamená „vína originální certifikace“. Do systému VOC Znojmo jsou zařazeny tři pro Znojemsko nejtypičtější odrůdy: Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Do spolku VOC Znojmo patří v současné době devatenáct vinařství.

 

 1. DV Promotion s.r.o. www.dobravinice.cz
 2. Ing. Josef Dobrovolný – Vinný sklep www.vinarstvi-dobrovolny.cz
 3. Vinařství Piálek & Jäger s.r.o. www.pialek.cz
 4. Vinařství Trávníček a Kořínek, spol. s.r.o. www.vinarstvitak.cz
 5. VÍNO VANĚK s.r.o. tel.: 603 324 194, 604 566 175
 6. Vinařství LAHOFER, a.s. www.lahofer.cz
 7. Vinařství Líbal, s.r.o. www.vinolibal.cz
 8. Vinařství rodiny Špalkovy, s.r.o. www.saler.cz
 9. VINAŘSTVÍ WALDBERG VRBOVEC s.r.o. www.waldberg.cz
 10. Vinné sklepy Lechovice, spol. s r.o. www.vslechovice.cz
 11. VINO HORT, s.r.o. www.vinohort.cz
 12. Zemědělské družstvo Hodonice www.zdhodonice.cz
 13. ZNOVÍN ZNOJMO, a.s. www.znovin.cz
 14. Vinařství Sádek, s.r.o. www.vinarstvi-sadek.cz
 15. VINICE – HNANICE, s.r.o. www.vinice-hnanice.cz
 16. Vinařství HANZEL www.vinarstvihanzel.cz
 17. Arte Vini spol. s.r.o. www.artevini.cz
 18. Josef Kořínek www.josef-korinek.cz
 19. AMPELOS, ŠLECHTITELSKÁ STANICE VINAŘSKÁ ZNOJMO, s.r.o. www.ampelos.cz

 

Zdroj: Mgr. František Koudela, předseda VOC Znojmo, z.s.

Ilustrační foto: Pixabay

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2018, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz