Štamgast & Gurmán
Toto je inzerce. Proč ji ještě u nás nemáte také? Více ZDE

PIVOVAR ZUBR OVLÁDL DVĚ Z PĚTI KATEGORIÍ SOUTĚŽE ČESKÉ PIVO 2017

PIVOVAR ZUBR OVLÁDL DVĚ Z PĚTI KATEGORIÍ SOUTĚŽE ČESKÉ PIVO 2017

29. 9. 2017 - Sedmnáctý ročník degustační soutěže České pivo 2017 zná své vítěze. V prestižní kategorii světlých ležáků obsadil první místo Zubr Premium. A stejný pivovar bodoval také se Zubr Grand v kategorii 11% světlých ležáků.

Vítězem mezi světlými výčepními pivy se stal Litovel Moravan. Z tmavých piv si nejlepší hodnocení odnesl Černovar Černé z Tradičního pivovaru Rakovník. Mezi nealkoholickými pivy vyhrál Zlatopramen N⋅A. Výsledky byly slavnostně vyhlášeny na Svatováclavské slavnosti českého piva
26. září.

V letošním ročníku porota degustovala 75 vzorků piv rozdělených do pěti soutěžních kategorií, což
je o 17 vzorků více než v loňském roce. České pivo a pivovarnictví má dlouholetou tradici a patří mezi nejznámější piva ve světě, i z toho důvodu lze konstatovat, že výsledky byly velmi těsné
,“ komentuje František Šámal, předseda Českého svazu pivovarů a sladoven, který soutěž pořádá. Odborným garantem je Výzkumný ústav pivovarský a sladařský.

03663-_DSC4909.jpg

V prestižní kategorii světlých ležáků se na prvním místě umístil Zubr Premium, který se pyšní zaokrouhlenou chutí s jemně hořkým charakterem a silným dobrým řízem. Druhé místo patří pivu Starobrno Drak z pivovaru Starobrno. Jedná se o originální nepasterizovaný extra chmelený světlý ležák. Na třetím místě se ocitl loňský vítěz Ryze hořká 12 z Radegastu.

Mezi stále populárnějšími jedenáctistupňovými pivy byl jako nejlepší ohodnocen světlý ležák Zubr Grand z Pivovaru Zubr. Druhé místo obsadilo Starobrno Medium z Heinekenu. Třetí místo je dělené, pyšní se jím Excelent 11 z pivovaru Gambrinus a Březňák 11 z Velkého Března, které patří do pivovarnické skupiny Heineken.

V kategorii světlé výčepní pivo uspělo pivo Litovel Moravan, Bernard světlé pivo 10 a Zubr Classic. Nejlepšími letošními tmavými pivy porota určila Černovar Černé z Tradičního pivovaru Rakovník. Na druhém a třetím místě se umístila dvě piva z pivovaru Litovel – Litovel Premium Dark, respektive Litovel Dark. Mezi nealkoholickými pivy bodoval Zlatopramen N⋅A, Birell a Birell Polotmavý z pivovaru Radegast Plzeňského Prazdroje.

03663-_DSC5098.jpg

 

O soutěži

Soutěž České pivo je dvoukolová, což posiluje objektivitu hodnocení. Degustační komise za dohledu notáře posuzuje senzorické vlastnosti piva. V komisích nezasedají pouze pivovarníci, ale také pedagogové a odborníci ze středních a vysokých škol, z Chmelařského institutu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Vzorky do soutěže jsou odebírány přímo ve výrobních závodech zástupci Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského. Soutěž je otevřená všem tuzemským pivovarům, které mají roční pivní výstav nad pět tisíc hektolitrů.

 

Kompletní výsledky degustační soutěže České pivo 2017

Světlý ležák

1 ZUBR Premium; Pivovar Zubr, a.s.

2 STAROBRNO DRAK; Pivovar Starobrno; Heineken Česká republika, a.s.

3 RADEGAST RYZE HOŘKÁ 12; Pivovar Radegast, Plzeňský Prazdroj, a.s.

11% světlý ležák

1 ZUBR Grand; Pivovar Zubr a.s.

2 STAROBRNO MEDIUM; Pivovar Starobrno; Heineken Česká republika, a.s.

3 Excelent 11; Pivovar Gambrinus; Plzeňský Prazdroj, a.s.

3 Březňák 11; Velké Březno; Heineken Česká republika, a.s.

Světlé výčepní pivo

1 Litovel Moravan; Pivovar Litovel a.s.

2 BERNARD SVĚTLÉ PIVO 10; Rodinný pivovar BERNARD a.s.

3 ZUBR Classic; Pivovar Zubr a.s.

Tmavé pivo

1 ČERNOVAR ČERNÉ; Tradiční pivovar v Rakovníku, a.s.

2 Litovel Premium Dark; Pivovar Litovel a.s.

3 Litovel Dark; Pivovar Litovel a.s.

Nealkoholické pivo

1 ZLATOPRAMEN NA; Pivovar Starobrno; Heineken Česká republika a.s.

2 BIRELL; Pivovar Radegast; Plzeňský Prazdroj, a.s.

3 BIRELL POLOTMAVÝ; Pivovar Radegast; Plzeňský Prazdroj, a.s.

 O ČSPS:

Český svaz pivovarů a sladoven sdružuje pivovary, sladovny a další instituce, které se přímo či nepřímo podílejí na výrobě piva v České republice. Svaz navazuje na dlouhou tradici, jejíž počátky spadají do druhé poloviny 19. století. V té době jsou na našem území zakládány první profesní pivovarské a sladařské organizace. Současná podoba svazu pochází z roku 1991, kdy se podařilo profesní organizaci pivovarníků a sladovníků obnovit. V současnosti svaz sdružuje 26 pivovarských společností, 7 sladoven a 19 přispívajících členů. Mezi přispívajícími členy jsou chmelaři, výrobci pivního skla, etiket, technologických a technických zařízení pro pivovarský sektor, vzdělávací instituce atd. Hlavním cílem svazu je prosazování a obhajování práv a společných zájmů svých členů. Podporuje rozvoj aktivit, které přispívají k řádnému provozování předmětu činnosti členů, zajišťuje kontakty s legislativními orgány a příslušnými orgány státní správy. Svaz zastupuje zájmy svých členů i na mezinárodním poli v pivovarských a sladařských institucích a organizacích. Další informace naleznete na webových stránkách www.ceske-pivo.cz

 

Zdroj: Marek Vomočil, tisková zpráva

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2018, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz